Terör örgütü YPG'nin ana unsurunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, Rakka'yla ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı. Örgüt, Rakka'nın federal Suriye'nin bir parçası yapılacağını söylüyor. Yani terör örgütü Rakka’yı Suriye'nin kuzeyindeki kantonlara ekleme niyetinde.

Yoğun çatışmalar nedeniyle hayalet kente dönen Rakka, YPG'nin Öcalan posterli kutlaması nedeniyle gündemde. O kutlamaların yapıldığı kentle ilgili Suriye Demokratik Güçleri’nden çok dikkat çekici bir açıklama da geldi.

Kentte tamamen zafere ulaşıldığının ilan edildiği basın toplantısında, Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü, Rakka'nın federal bir Suriye'nin parçası olacağını duyurdu. Bu açıklama "Rakka'yı Kürtlerin Suriye'nin kuzeyinde kurmayı istedikleri özerk yapıya dahil etmeyi planladıkları" şeklinde yorumlandı.

Açıklamada Rakka'nın yerel yönetimlerin güçlendirildiği fedaral Suriye çerçevesinde yer alacağı belirtildi. Kentin kaderini çoğunluğunu Arapların oluşturduğu halkın karar vereceğine vurgu yapıldı.

Dana White,rakka ile ilgili görsel sonucu
Suriye Demokratik Güçleri, uluslararası topluma kentin yeniden inşaası için yardım çağrısı da yaptı.

Bu açıklamaların yapıldığı basın toplantısı, Rakka'da DAEŞ'in silah deposu ve işkence merkezi olarak kullandığı stadyumda düzenlendi. O basın toplantısında bir gün önceki görüntülerin aksine Öcalan posterlerine yer verilmemesi dikkat çekti.

YPG’liler, bir gün önce Rakka meydanına astıkları dev Öcalan posteriyle kentin DAEŞ'ten alınmasını kutlamıştı. O kutlamayla ilgili ABD'den de açıklamalar geldi.

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Rakka'da Öcalan'ın posterlerinin sergilenmesini onaylamadıklarını bildirdi. Dillon, "Koalisyon, Suriye'de DAEŞ'i yenmeye odaklanmamız gereken bir dönemde bu ayrımcı sembol ve imgeleri onaylamamaktadır" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White ise Suriye Demokratik Güçleri’nin DAEŞ ile mücadelelerini desteklediklerini belirterek, "Bizim tek bağlılığımız DAEŞ'e karşı mücadeledir ve bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Havadan çekilen görüntüler 4 aydır süren çatışmaların Rakka'yı neredeyse tamamen harabeyi çevirdiğini ortaya koydu.