Irak'ta peşmerge, 2014'te DAEŞ'la savaşarak ele geçirdiği bölgelerden çekildi. Ülkenin doğu ve kuzeyinde peşmergenin çekildiği bölgelere Irak ordusu konuşlandı.

Ninova eyaletinde Musul barajı sınırındaysa Şii Haşdi Şabi milisleri ve peşmerge adasında çıkan çatışmada 9 kişi öldü.

Irak'ın Musul kentindeki Musul Barajı sınırında Şii Haşdi Şabi milisleri ile peşmerge arasında çıkan çatışmada 9 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

MUSUL BARAJINDA ÇATIŞMA

İttihadiye polis teşkilatı yöneticilerinden Ali Ekber el-Hafaci, kentin kuzeyindeki Musul Barajı sınırında Şii Haşdi Şabi milisleri ile peşmerge arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.

Peşmerge'nin Musul Barajı'ndan çekilmeyi ve bölgeyi Haşdi Şabi'ye teslim etmeyi reddettiğini vurgulayan Hafaci, bunun üzerine peşmergenin havaya ateş açarak yaptığı ikazlara rağmen Haşdi Şabi'nin baraja doğru hızlıca ilerlediğini kaydetti.

Hafaci, "Güç kullanan Peşmerge'ye Haşdi Şabi de karşılık verdi. Gece yaklaşık 3 saat süren çatışmalarda Haşdi Şabi'den 8 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. Peşmerge'den ise bir kişi öldü, 4 kişi yaralandı" diye konuştu.

Çatışmaların durduğunu dile getiren Hafaci, buna karşın her iki taraftan da bölgeden henüz çekilen olmadığını sözlerine ekledi.

PEŞMERGEDEN SINIR AÇIKLAMASI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı da, Erbil ve Bağdat arasındaki sınır hattının Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu sırasında imzalanan anlaşmaya göre şekilleneceğini açıkladı.

Peşmerge Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Anlaşmada her iki taraf da sınır hattının 17 Ekim 2016'dan önceki haliyle kalmasına karar vermişti" denildi.

Her iki tarafın da anlaşmaya bağlı kalacağı ve sınırın önümüzdeki günlerde şekilleneceği belirtildi. Irak merkezi hükümeti konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

İBADİ TILLERSON'LA GÖRÜŞTÜ

Irak ordusunun Kerkük ve çevresindeki operasyonu sonrası Irak Başbakan Haydar el-İbadi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüştü.

Görüşmede, IKBY'nin tartışmalı referandumunu tanımadıklarını yineleyen Tillerson, Irak'ın birliğini, bunun yanı sıra merkezi yönetimin yasal uygulama ve çatışmalardan uzak durulması yönündeki adımlarını desteklediklerini ifade etti.

Irak hükümetinin terörle mücadelesini de desteklediklerini açıklayan Tillerson, ülke ekonomisi ve yeniden imarı konusunda da katkı sağlayacaklarını belirtti.

Haşdi Şabi Musul ile ilgili görsel sonucu