Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı
(AFAD) Mehmet Güllüoğlu,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye'nin İdlib kentine gerçekleştirdiği operasyonun çok şaşırtıcı ve ani bir gelişme olmadığını bildirdi.

Eylül ayında Astana'da yapılan görüşmelerde İdlib'in çatışmasızlık bölgesi ilan edildiğini ve üç ülkenin de farklı sorumluluklar alarak orada barışı koruma anlamında asker gördermesine karar verildiğina değinen Güllüoğlu, bu kararın, insani yardım aktörlerince de olumlu karşılandığına işaret etti.

Güllüoğlu, Suriye rejimi tarafından, İdlib'deki sivillerin göçe zorlanma ihtimalinin olduğunu ve bu durumu kaygı verici bulduklarını, İdlib'in ikinci bir Halep olmaması için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını vurguladı.

Türk askeri ve Özgür Suriye Ordusu'nun İdlib'e barışı tesis etmek üzere girdiğine dikkati çeken Güllüoğlu, "AFAD'dan arkadaşlarımız İdlib ve sınır bölgesindeki gelişmeleri takip ediyorlar muhtemel göçe karşı. Yani muhtemel çıkabilecek çatışmalardan etkilenebilecek insanların, sınıra veya Türkiye'ye doğru oluşabilecek göçüne karşı da hazırlıklarımızı yaptık. Daha önce Cerablus'tan başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda bir tecrübe kazanmıştık." ifadesini kullandı.

"Çok ciddi bir göç olmayacağı tahmin ediliyor"

Güllüoğlu, kışın yaklaştığı bir dönemde, İdlib'deki barışı tesis etme operasyonunun insani krizlerin oluşmasını da engelleyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Son 3-4 günlük durumu değerlendirmek gerekirse, çok ciddi bir göç olmayacağı tahmin ediliyor. Hatta eğer Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi çatışmasızlık devam eder ve barış gelirse muhtemelen geriye dönüşler de olabileceğini düşünüyoruz. Operasyonun temel amaçlarından biri de bu."

İlgili resim

AA