Irak'ın Kerkük kentinde Peşmerge ve Haşdi Şabi arasındaki gerginlik devam ederken, kent merkezinde ise kısmen tedirginliğin hakim olduğu görülüyor.

Irak güvenlik güçlerinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge'ye Kerkük kent merkezindeki "havalimanı, askeri üsler ve petrol kuyularını" teslim etmesi için yerel saatle 01.00'e kadar tanıdığı mühlet saatler önce sona erdi.

Kerkük halkı, Peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasında dün gece çıkması muhtemel çatışma sebebiyle gergin bir gece geçirdi. Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri konuya dair yaptığı açıklamada, "Peşmerge'ye saldırı emri almadıkları ve bu yöndeki tüm haberlerin asılsız olduğunu" söyledi.

Söz konusu açıklamanın ardından bölgede durum kısmen de olsa sakin seyrediyor. Haftanın ilk iş günü olması itibarıyla da kentteki tüm devlet daireleri ve kurumlarında normal işleyiş devam ediyor.

Dükkanlar ve daha önce güvenlik gerekçesiyle kapanan yollar trafiğe açılmış durumda.

Haşdi Şabi'nin "askeri sevkiyatı" devam ediyor

AA muhabirine konuşan Kerkük'ün batısındaki Mekteb Halid Cephesi'nin Peşmerge komutanlarından Albay Behçet Ömer Selim, dün gece herhangi bir çatışmanın meydana gelmediğini ancak Haşdi Şabi'nin 10 metrelik mesafede konuşlandıkları bölgeye çok sayıda askeri sevkiyat yaptığını belirtti.

Selim, "Dün geç saatlere kadar askeri sevkiyat yoktu ancak bu sabah yaklaşık 200 hummer ile karşımıza geçtiler. Israrla Kerkük'e girmek istediklerini belirttiler." dedi.

Haşdi Şabi, Tuzhurmatu'daki konuşlanmasını artırdı

Salahaddin vilayetinin Tuzhurmatu ilçesindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Temsilcisi Kawe Perwez de Haşdi Şabi'nin Türkmen ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Askeri Mahallesi'ndeki iki noktaya konuşlandığını kaydetti.

Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Tuzhurmatu ilçesi Kerkük kent merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafede yer alıyor.

"Kerkük'teki askeri gerilim tarafları ikiye böldü"

Tuzhurmatu kasabasındaki Haşdi Şabi komutanı Zeki Kemal de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasında yaşanan askeri gerilimde son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bağdat yönetiminin "Peşmerge'nin Kerkük'ten çekilmesi" konusunda kararlı olduğunu ve geri adım atılmayacağını belirten Kemal, "Kürtlerin ise bu konuda ikiye bölündüğünü" iddia etti. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki KDP'ye bağlı Peşmergelerin kentten çekilmeyi reddetiğini kaydeden Kemal, ancak Kerkük kentindeki çoğunluk gücünü elinde tutan KBY'nin ise Bağdat hükümetiyle ortak hareket etme konusunda rıza gösterdiği ifade etti.

"KDP çıkmam, KYB ise çekilmeye hazırım mı diyor?" sorusuna Kemal, "Evet. Mevcut durum aynen böyle." yanıtını verdi. 

IKBY, "gayrimeşru referandum sonuçlarını" iptal etmiyor

Bu arada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) "Kerkük'e olası bir askeri müdahaleyi reddettiği, gayrimeşru referandumun sonuçlarının iptalini" de kabul etmediği bildirildi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) politbüro üyeleriyle Süleymaniye'de gerçekleştirdiği görüşme sona erdi. 

Görüşmeye dair Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Hawrami, "KDP ve KYB arasında gerçekleşen toplantı sonucunda, Kerkük'e olası bir askeri müdahalenin reddedildiği, gayrimeşru referandum sonuçlarının iptalinin de kabul edilmediğini" belirtti. 

Başdanışman Hawrami, toplantıda ayrıca "Bağdat ile KDP veya KYB'nin tek taraflı bir şekilde görüşme gerçekleştirmemesi, IKBY'deki tüm siyasi partilerden oluşan ortak bir heyetin temasa geçmesi" yönünde karar alındığını duyurdu. 

Hawrami, toplantı sonucunda, KDP ve KYB'nin Bağdat'ın diyalogdan önce "referandum sonuçlarının iptal edilmesi" şartını kabul etmediklerini kaydetti.

AA