IKBY'de geçen ay düzenlenen tartışmalı referandumun ardından Peşmerge, Irak ordusunun artan askeri hareketliliği nedeniyle Erbil ve Duhok'u Musul'a bağlayan 2 ana karayolunu bugün geçici süreliğine trafiğe kapattı. Yollar yaklaşık 2 saat sonra yeniden trafiğe açıldı.

 

Irak ordusu- Telafer
Sabah saatlerinde "Irak güçlerinin olası bir saldırı ihtimaline karşı' Erbil ve Duhok'u Musul'a bağlayan 2 ana karayolunu tedbir amaçlı geçici olarak trafiğe kapatan Peşmerge, yaklaşık 2 saat sonra yolları yeniden açtığını duyurdu.

AFP'ye konuşan üst düzey Peşmerge yetkilisi "Erbil ve Duhok'u Musul'a bağlayan iki ana karayolu yeniden halkın kullanımına açıldı. Durum birkaç saat içinde normale döndü" dedi.

Yetkili "Kapatma Irak güçlerinin tartışmalı bölgelere olası bir saldırı yapacağı endişesi sonucu gerçekleşti" dedi.

Peşmerge yetkilisi önceki açıklamasında "Irak güçlerinin Peşmerge'nin mevzileri yakınındaki hareketleri ve konuşlandırmaları arttırdığını tespit ettikten sonra Erbil ve Duhok'u Musul'a bağlayan 2 ana karayolunu tedbir amaçlı kum torbalarıyla kestik" demişti.

AA'nın haberine göre de Musul'un doğusunda yer alan Başika kasabasındaki Peşmerge komutanlarından Gafur Bradosti de Haşdi Şabi'nin, Peşmerge mevzilerine yakın oturan köylüleri kendilerine saldırmaya teşvik ettiğini ileri sürmüştü.

DHA'nın aktardığına göre, Bağdat ve Musul yönlerinden Kerkük'e uzanan ana yollarda, ağır makinalı silahlar ile donatılmış kontrol noktaları bulunuyor.

Peşmerge, Erbil-Musul Karayolunu Yeniden Trafiğe Açtı ile ilgili görsel sonucu