FETÖ'nün darbe girişimini Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo'da yönettiği belirlenen örgütün sözde sivil imamı Kemal Batmaz'ın, ABD'ye FETÖ elebaşı Gülen ile kalacağını söyleyerek girdiği ortaya çıktı. Batmaz ifadesinde, FETÖ elebaşı  Gülen'i basından tanıdığını ve kendisiyle hiç görüşmediğini iddia etmişti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15Temmuz 2016'daki  darbe girişimini Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo'da yönettiği belirtilen FETÖ'nün  sözde sivil imamı Kemal Batmaz'a ilişkinABD İç Güvenlik Bakanlığının 8 Eylül 2017'de Emniyet Genel  Müdürlüğü'ne gönderdiği belgeler, Batmaz'ın FETÖ elebaşı Gülen'i tanımadığı  yönündeki ifadalerini çürüttü.

Mastermind of July 15 coup attempt was guest in Gülen’s US residence, document shows

Belgeler,Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Akıncı Üssü davasının  görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi ileGenelkurmay Ana Karargah davasının  görüldüğü 17. Ağır Ceza Mahkemesine delil olarak iletildi.  Belgede, Batmaz'ın 1 Ocak 2016'da ABD'ninNew Jersey eyaletinin Newark  Havaalanı'ndaki sorgulamasına yer verildi.

Buna göre, ABD'ye çok sık gidip geldiği görülen ve üzerinde 7 bin ABD  doları bulunan ve sorguya alınan Batmaz'a bu parayı nerede kullanacağı  soruldu. Üzerindeki parayı ABD'deki harcamalarında kullanacağını belirten  Batmaz, kendisini İsmail Çelik isimli arkadaşının karşılayacağını, bir gece  Riviera adlı otelde, ardından da Yavuz Ulusoy isimli arkadaşıyla "İmam Muhammed  Fetullah Gülen" ile kalacağını belirtti.

ÖKSÜZ İLE ABD'YE GİTMİŞTİ

Batmaz'ın FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu belirlenen Adil  Öksüz ile 11 Temmuz 2016'da ABD'ye gittiği tespit edilmişti. Öksüz ile 2 gün sonra Türkiye'ye döndüğüne ilişkinAtatürk  Havalimanı'ndaki görüntüleri de ortaya çıkan Batmaz'ın, darbe girişiminin "sır  kutusu" Öksüz'den daha etkili bir isim olduğu belirtilmişti. Görüntülerde, Akıncı davası sanıklarından eski Akıncı Ana Jet Üs  Komutanı Hava Tuğgeneral Hakan Evrim'in Batmaz'a baş selamı verdiği ortaya  çıkmıştı.

 AKINCI DAVASINDA İNKAR ETMİŞTİ

  Batmaz, Akıncı davasındaki savunmasında Öksüz'le Atatürk  Havalimanı'nda görüntülenmesinin tamamen tesadüf olduğunu söylerken, üs bölgesine  sivil sanıklardan Harun Biniş'le arsa bakmaya gittiği yalanına da başvurmuştu.

  "FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşüp, darbe planını onaylattığı"  iddialarının sorulması üzerine de Batmaz, "Ben nePensilvanya'ya gittim ne orada  bir şey onaylattım ne de bu mevzu ile ilgili bir talimat aldım. Yapıldı denen  toplantılara iştirak etmedim." yanıtını vermişti.  Batmaz savcılık ifadesinde de FETÖ elebaşı Gülen'i basından tanıdığını  ve kendisiyle hiç görüşmediğini iddia etmişti.

Batmaz was caught by CCTV cameras at the Akıncı Air Base, the decision center of the coup, on the night of July 15. (DHA Photo)