Türkiye Diyanet Vakfınca, son göç dalgasının başladığı 25 Ağustos 2017'den bu yana 107 bin 600 Arakanlı Müslümana acil gıda paketi, giyim, hijyen ve barınma yardımı ulaştırıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan (TDV) yapılan yazılı açıklamada, Arakanlı Müslümanların Myanmar'da yıllardır baskı ve zulüm altında yaşadığı, şiddetin başladığı 2012'den beri vakfın bölgedeki insani yardım ve eğitim faaliyetlerine ağırlık verdiği belirtildi.

Açıklamada, TDV'nin Arakanlılara, "milletin iyilik eli"ni ulaştırdığı, Arakan acil insani yardım faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 26 bin 900 aileye 452 bin avro tutarında yardım yapıldığı kaydedildi.

 

TDV ekiplerince, kamplarda yer bulamayıp Bangladeş sınırındaki bölgelere sığınan ve yaşam mücadelesi veren ailelere de yardımda bulunulduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye Diyanet Vakfı tarafından son göç dalgasının başladığı 25 Ağustos 2017'den bu yana 107 bin 600 Arakan Müslümanı'na acil gıda paketi, giyim, hijyen ve barınma yardımı ulaştırıldı." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, ekiplerin bugüne kadar Shamlapur, Balukhali, Kutupalong, Palangkhali, Gailmara, Leda bölgelerinde bulunan kamplarda insani yardım malzemesi dağıttığı bildirildi.

TDV'den kamplara sosyal destek

 

Açıklamada, TDV'nin, yardım faaliyetleri kapsamında bölgede barınak, mescit, eğitim ve sağlık merkezi ile ihtiyaç duyulan su kuyularının açılmasının da planlandığı kaydedildi. 

TDV tarafından "Arakan'ı Yalnız Bırakma" sloganıyla kampanya başlatıldığı da anımsatılan açıklamada, "ARAKAN" yazıp 5601'e kısa mesaj gönderilerek kampanyaya 10 lira destekte bulunulabileceği, "bagis.diyanetvakfi.org.tr" internet adresinden ve vakfın banka hesap numaralarından da bağış yapılabileceği bilgisi verildi.

AA