ABD Başkanı Donald Trump, "İspanya büyük bir ülke ve bu ülke birleşik kalmalı. Eğer (Katalonya'da) bir oylama yapılırsa sonucun ne olacağını kimse bilemez.

Kendi adıma konuşacak olursam İspanya'nın birleşik kalmaya devam ettiğini görmek isterim" dedi.

trump,Mariano Rajoy ile ilgili görsel sonucu

Trump, ABD'yi ziyaret eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Katalonya'da güvenlik güçleri
İspanya'nın "terörle mücadelede ABD ile yakın işbirliği içinde olması nedeniyle" Rajoy'a teşekkür eden Trump, "Kuzey Koreli büyükelçiyi sınır dışı kararı verdiği ve vahşi Kuzey Kore rejimini izole etme çabalarımızda yanımızda durduğu için İspanya'ya teşekkür ediyoruz" dedi.

ABD Başkanı Trump, İspanya'nın Katalonya bölgesiyle ilgili bir soru üzerine, "İspanya büyük bir ülke ve bu ülke birleşik kalmalı. Orada bir sürecin geliştiğini görüyoruz ama aslında bu yüzyıllardır süren bir durum. Eğer (Katalonya'da) bir oylama yapılırsa sonucun ne olacağını kimse bilemez. Kendi adıma konuşacak olursam İspanya'nın birleşik kalmaya devam ettiğini görmek isterim" yorumunu yaptı.

İspanya Başbakanı Rajoy da Katalonya'da yaşanan gelişmelerle ilgili olarak "Tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etme kararı benim alacağım bir karar değil. Katalan yönetimi tarafından alınacak bir karar değil. Bu çok yanlış olurdu" açıklamasını yaptı.

Katalonya bölgesinde şu anda herhangi bir seçim komitesi olmadığını ve Katalan hükümeti içinde referandumu organize edecek bir ekibin bulunmadığını dile getiren Rajoy, bu şartlar altında herhangi bir meşru referandumun olamayacağını söyledi.