İran'ın Tasnin haber ajansı, Tahran'ın 2000 km menzilli ve birkaç savaş başlığı taşıyabilen yeni balistik füzesini tanıttığını duyurdu.

Tasnim haber ajansı İran Devrim Muhafızları'nın hava-uzay biriminin sorumlusu Amirali Hacızade'nin açıklamasına dayandırdığı haberinde, Tahran'ın 2000 km menzilli ve birkaç savaş başlığı taşıyabilen yeni balistik füzesini tanıttığını duyurdu.

Açıklama özellikle ABD ve İsrail'in İran'ın nükleer ve füze programının tehdit teşkil etmeyi sürdürdüğüne yönelik suçlamalarının yapıldığı bir dönemde geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 72. BM Genel Kurulu'nda pazartesi günü yaptığı konuşma tansiyonu yükseltmişti. Trump, İran'ı 'tehlikeli' füzeler geliştirmekle ve Yemen, Suriye ve bölgedeki diğer yerlerde şiddeti yaymakla suçlamıştı.

Hicri takvime göre yeni yılın ilk gününü temsil eden Muharrem ayının başlangıcı için düzenlenen askeri törende konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de "Askeri gücümüzü artıracağız. Füze kapasitemizi güçlendireceğiz. Ülkemizi savunmak için kimseden izin beklemeyeceğiz" demişti.

14 Temmuz 2015'te P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşma yapılmı, İran'ın  uranyum zenginleştirne faaliyetlerini sınrılandırması karşılığında bu ülkeye yönelik yaptırımlar kaldırılmıştı.

29 Temmuz 2017'de ise  ABD Kongresi İran'ın füze programı ve insan hakları ihlalleri ile ilişkili olduğunu belirttiği 18 kişi ve kuruma yönelik yaptırım kararını onaylamıştı.

ABD'nin bu adımına Tahran sert tepki göstermiş, yaptırımların nükleer anlaşmayı ihlal etttiğini açıklamıştı.

ABD bu ay da İran'ın balsitik füze programı ve 'siber saldırılar' nedeniyle bu ülkeye yönelik yeni yaptırımları hayata geçirmişti.

İlgili resim