Fransa Cumhurbaşkanı Macron, BM Genel Kurulu'nda "Rohingyalılara dönük etnik temizlik durdurulmalı." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rohingyalılara (Arakanlı Müslümanlar) yönelik etnik temizliğin durdurulması gerektiğini söyledi.

rohingya müslümanları,arakan ile ilgili görsel sonucu

Göreve geldiği günden bu yana ilk kez BM Genel Kurulu'na hitap eden Macron, Myanmar'da Rohingyalılara yönelik saldırılar sonrasında 400 bin kişinin yerinden olduğuna işaret etti.

"Rohingyalılara dönük etnik temizlik durdurulmalı." diyen Macron, Fransa'nın bu konuda inisiyatif alacağını söyledi. Macron, sığınmacıların korunmasının ahlaki bir sorumluluk olduğunu da kaydetti.

"Paris İklim Antlaşması yeniden müzakere edilmeyecek"

Macron, ABD'nin Paris İklim Antlaşması'ndan çekilme kararına saygı duyduğunu, kapının bu ülkeye her zaman açık olduğunu dile getirerek, diğer devletlerin antlaşmayı uygulamaya devam edeceğini kaydetti.

"Paris İklim Antlaşması yeniden müzakere edilmeyecek" ifadesini kullanan Macron, anlaşmanın bağlayıcı olduğunu anımsattı.

Macron, "Paris Antlaşması'nı uygulamayı sürdüreceğiz. Daha iyi bir dünya yaratmaya çalışan bizlerin bu gücü var." diye konuştu.

"Suriye'de barış için çalışmak, Suriye halkı için çalışmak anlamına gelir"

Macron, günümüzde en büyük sorunun terörizmin kökünü kazımak olduğunu vurgulayarak, "Suriye'de barış için çalışmak, Suriye halkı için çalışmak anlamına gelir, fakat aynı zamanda bu bizi teröristlere karşı koruyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Astana görüşmelerinin Suriye konusunda yetersiz kaldığını savunan Macron, ülke için yeni bir temas grubu kurulmasını istedi.

"İran'la nükleer anlaşmayı geçersiz kılmak büyük bir hata olur"

ABD'nin hata olarak gördüğü İran'la nükleer anlaşma konusuna da değinen Macron, "İran'la nükleer anlaşmayı, yerine başka bir şey önermeden geçersiz kılmak büyük bir hata olur. Anlaşmaya uymamak sorumsuzluk olur. Çünkü faydalı bir anlaşma." dedi. 

Kuzey Kore

Kuzey Kore konusunda bütün tırmanmalara karşı olduklarını dile getiren Macron, diyalog kapısını da kapatmayacaklarını kaydetti.

Macron, dünyanın çok taraflılığa her zamankinden daha çok ihtiyacı bulunduğunu sözlerine ekledi.

rohingya müslümanları,arakan ile ilgili görsel sonucu

AA