Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Şvıytkin, İran’ın 10 tonluk bombayı üretmesinin, ABD’den hissettiği tehdidin bir sonucu olduğunu belirtti.

 

İran Devrim Muhafızları
Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıytkin, Russia Today (RT) kanalına verdiği mülakatta İran’ın 10 ton ağırlığında bir bomba geliştirdiğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

Şvıytkin, “Eğer böyle bir bomba gerçekten üretildiyse, bu bir kez daha silah yarışının direksiyonunu ABD’nin ve müttefiklerinin çevirdiklerini doğruluyor. Bu ülkeler, ABD tarafından tehdit hisseden ülkeleri askeri potansiyellerini arttırma konusunda kışkırtıyor. Bu kategoriye Kuzey Kore de, bu durumdaysa İran da dâhil edilebilir. Biz hangi ülke olursa olsun askeri potansiyelin arttırılmasını desteklemiyoruz, fakat bununla birlikte ABD’nin ve müttefiklerinin kışkırtıcı eylemlerini kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Emir Ali Hacızade, İran Hava-Uzay Kuvvetleri'nin talimatıyla yaklaşık 10 ton ağırlığında nükleer olmayan bir bombanın geliştirildiğini duyurmuştu.

‘İran nuclear bomb ile ilgili görsel sonucu