Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Moskova’nın ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) reformu konusunda önerdiği siyasi bildirgeyi imzalamayabileceğini belirtti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
BM’deki basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nebenzya, “Bu bildirgeyi imzalayacağımızdan emin değilim” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 18 Eylül’de New York’ta düzenlenecek devlet başkanlarının toplanacağı genel kurul toplantısında, bu konu hakkında bir toplantı düzenlemeye karar verdi. Daha önce toplantıya dünya liderlerinin davet edileceği ve liderlerin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ‘BM’de etkili değişiklikler yapma’ çağrısı içeren 10 maddelik siyasi bildirgeyi imzalayacağı açıklanmıştı.

TARAFLAR KORE YARIMADASI’NIN ETRAFINDAKİ DURUM İLE İLGİLİ TEHDİTLERE SON VERMELİ

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Kore Yarımadası’nın etrafındaki durum ile ilgili tüm tarafların karşılıklı tehditlere son vermeleri gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kore’nin yaptığı yeni füze denemesi ile ilgili olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) oturumuna katılan Nebenzya, toplantının ardından yaptığı açıklamalarda, “Öncelikle tüm tehditlere, denemelere, füze fırlatmalarına ve karşılıklı tehditlere bir son verilmesi ve bizim karşılıklı görüşmelere başlamamız gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

UN ile ilgili görsel sonucu