Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrol Dairesi Başkanı Mihail Ulyanov, şu anki koşullarda nükleer silahlardan tamamen vazgeçmeyi gündeme getirmenin ciddiyetten uzak ve sorumsuzca olduğunu belirtti.

Kommersant gazetesine konuşan Ulyanov, “Nükleer stoklarının kısıtlanması vakum ortamında değil, mükemmel olmaktan çok uzak olan modern dünya koşullarında gerçekleşiyor. Dünya gittikçe daha türbülanslı, daha çatışmalı ve öngörülemez bir hal alıyor. Bu nedenle nükleer silahsızlanma konusuna daha ölçülü ve gerçekçi yaklaşma çağrısı yapıyoruz. Kendine zarar verecek şekilde hiç kimse silahsızlanmaz. Bugünkü şartlarda nükleer stoklardan tamamen vazgeçmeyi gündeme getirmek ciddiyetten uzak ve sorumsuzca. Nükleer silahlar uluslararası güvenliğin temel taşlarından biri. Bu belki de bazılarının hoşuna gitmeyebilir, fakat bu bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Rus Dışişleri: Nükleer silahlardan tamamen vazgeçmeyi gündeme getirmek sorumsuzca ile ilgili görsel sonucu

ABD İLE START’IN UZATILMASINI GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Uyanov, Rusya’nın Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın (START) uzatılması konusunda ABD ile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Rus diplomat, “START anlaşmasına gelince, 5 Şubat 2018’e kadar taşıyıcı ve başlıkların miktarlarını karşılaştırmalıyız, bunun üzerinde ciddi bir şekilde çalışmalıyız. Aslında 2021’e kadar yürürlükte olan START, 5 yıllığına uzatılabiliyor. Bu konuda kesin karar vermedik, fakat böyle bir alternatifi görüşmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

KUZEY KORE GÜVENLİK GARANTİSİ OLMADIĞI İÇİN NÜKLEER SİLAH KOZUNU OYNUYOR

Kuzey Kore’nin uluslararası hukuk çerçevesinde güvenlik garantisi olmadığı için nükleer silah kozunu oynadığını söyleyen Ulyanov, sözlerine şöyle devam etti: “Pyongyang tarafından seçilen davranış biçimini kesinlikle kınıyoruz, fakat şunun da farkında olmalıyız ki, Kuzey Kore’nin uluslararası hukuk çerçevesinde ulusal güvenlik garantileri bulunmadığı için caydırıcı araçlar olarak nükleer silahlar kozunu oynuyor. Çoğu batılı ülke bunu anlayamıyor ya da anlamak istemiyor.”

Rus Dışişleri: Nükleer silahlardan tamamen vazgeçmeyi gündeme getirmek sorumsuzca ile ilgili görsel sonucu