Almanya'nın Türkiye'ye silah satışını engellemesini eleştiren Bakan Ömer Çelik, "Artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor.

Bakın şu unutulmasın. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor" dedi.

İngiltere'de temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Almanya'nın 24 Eylül'deki seçim öncesi Türkiye'ye karşı tutumunu eleştiren AB Bakanı Ömer Çelik, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili sözlerini değerlendirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik: "Türkiye ne için kullanıyor bu silahları? Terörle mücadele için, DAEŞ ile PKK ile mücadele için kullanıyor. Bu cümlelerin dolaylı olarak gittiği yer Türkiye'nin terörle mücadelesini zaafa uğratmaktır" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor. Bakın şu unutulmasın. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir."

Avrupa ülkelerindeki ırkçı ve İslam karşıtı faaliyetlere de dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, "Nefret suçları konusunda Avrupa'daki duyarlılık artmalı" şeklinde konuştu.

AB,TÜRKİYE ile ilgili görsel sonucu

AA