Arakan nerede? Arakan hangi ülkede? Arakan nüfusu ne kadar? Arakan’da yaşayan Müslüman nüfusu nedir?

Rohingyalar, Myanmar’da 800.000 civarında nüfusa sahiplerdir ve Myanmar’da %4 e denk gelen Müslüman nüfusun büyük bölümünü oluştururlar. Rohingya nüfusunun %80 i Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşamaktadır. Bir grup tarihçiye göre, Britanya egemenliği döneminde Bengal’den gelmişlerdir. Diğer bir görüşe göre ise Rohingyalar, Arakan’ın sonradan Müslümanlaşmış yerli halkıdır.

Bangladeş,Arakan, Muslim ile ilgili görsel sonucu

Arakan Müslümanları olarak da adlandırılan Rohingyalar, Myanmar (Burma olarak da bilinir) devletinin kendilerine ayrımcılık yaptığını, bununla beraber ordunun kentlerine ve köylerine gelerek halkı katlettiğini belirtmektedirler. İnsan hakları örgütlerince Rohingyalar dünyanın en çok baskıya maruz kalan azınlıklarından biri olarak adlandırılmaktadır. Pek çoğuna vatandaşlık verilmemiştir.

1867 yılında İngiliz kaynaklar Batı Burma’da Müslüman sayısını 58,255 olarak belirtmişlerdir. Bu sayı 1911’de 178,647’ye yükselmiştir.

1940’lı yıllarda Rohingyalar Batı Burma’daki Müslüman bölgeleri ayırmak amacıyla teşkilatlanmaya gitmişlerdir. 1948’de Burma’nın bağımsızlığından önce Arakanlı liderler Muhammed Ali Cinnah’dan Doğu Pakistan’a bağlanması için yardım istemişlerdir.

1942 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında, Burma Japonlar tarafından ele geçirilince, Britanya birlikleri geri çekilmiştir. Bu dönemde Rohingyalarla, Burmalı Budistler arasında çatışmalar ve katliamlar yaşanmıştır.

2012’den bu yana şiddet olayları yaşanıyor

Takvimler 2 binli yılları gösterdiğinde Birleşmiş Milletler, Birmanya’daki Rakhine Eyaleti’nde “Budistler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda Arakan Müslümanı’nın öldürülmesinin” soruşturulmasını istedi.

24 Ocak 2014’te BBC Türkçe’nin yer verdiği bir haberde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, yaşananlarla ilgili tarafsız, acil ve bütün bir soruşturmanın gerekli olduğunu söyledi.

BM, Ocak ayının başında yaşanan olaylarda 48 Arakan Müslümanı’nın öldürüldüğüne dair güvenilir bilgiye sahip olduğunu belirtiyor.

Birmanya hükümetiyse iddiaların asılsız olduğunu savunuyor.

Hükümet sözcüsü Ye Htut, BBC‘ye gönderdiği açıklamada, BM’nin alandaki kendi personelini dinlemediğini ve Rakhine’deki itibarını zedelediğini söyledi.

Birmanya’nın batısında bulunan Rakhine Eyaleti’nde Temmuz 2012’den bu yana Arakan Müslümanlarını hedef alan çeşitli şiddet olayları yaşandı.

BM’nin açıklamasında, 9 Ocak’ta Du Char Yan Tan köyünde 8 Arakan Müslümümanının saldırıya uğradığı belirtildi. Bir polis memuru 13 Ocak’ta aynı köyde Arakan Müslümanları tarafından öldürüldü.

BM’nin açıklamasında bu olayın, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 40 Arakan Müslümanı’nın, yerel güvenlik güçleri ve bölge sakinleri tarafından öldürülmesini tetiklediği belirtiliyor. Rakhine kentinde 2012’de Budist ve Müslüman toplulukları arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda en az 20 kişi öldürülmüştü. Olayların ardından on binlerce Arakan Müslümanı yaşadıkları yerlerden ayrılmıştı ve hâlâ birçok Arakan Müslümanı kamplarda yaşıyor.

25 Ağustos 2017’de yeniden şiddet başladı

Takvimler 30 Ağustos 2017’yi gösterdiğindeyse Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Myanmar’da nüfusları 1,1 milyonu bulan Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının Cuma günü yeniden başladığını belirtti. IOM, bu nedenle şu ana kadar 18 binden fazla Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e geçtiğini açıkladı. IOM ayrıca, binlerce kişinin de Bangladeş sınırında mahsur kaldığı veya sınır bölgesine ulaşmaya çalıştığını belirtti.

Örgüt, kaçan Müslümanlar arasında çok sayıda hastanın ve ateşli silahla yaralanan kişinin bulunduğunu da ifade etti.

Bangladeş,Arakan, Muslim ile ilgili görsel sonucu