Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Arakan'da kökten bir çözüm bulmak için Türkiye olarak ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Emine Özmüftüoğlu Camisi'nde bayram namazını kıldı. Namazın ardından cami cemaatiyle bayramlaşan Çavuşoğlu, vatandaşlarla özçekim yaptı. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Arakan'da kökten çözüm için ne gerekiyorsa yapacağız ile ilgili görsel sonucu

Bakan Çavuşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, mübarek Kurban Bayramı'nı idrak ettiklerini belirterek, bayram namazını doğup büyüdüğü Alanya'da vatandaşlarla birlikte kıldığını söyledi. Bugün ve yarın Antalya'nın farklı ilçelerinde hemşehrileri ile bayramlaşacağını ifade eden Çavuşoğlu, "Bu vesileyle tüm milletimizin ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Her bayramda olduğu gibi yine aynı duaları ediyoruz. Bu bayramın da birliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz. Aynı şekilde tüm dünyada zulüm çeken kardeşlerimizin zulmünün sona ermesini de Rabbimizden diliyoruz." diye konuştu.

Arakan için kesin çözüm

Çavuşoğlu, Arakan'daki Müslümanların son günlerde zulüm altında olduğunu, acımasızca saldırılara uğradığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve talimatıyla ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Konuyu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok ülkenin devlet başkanıyla, başbakanıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ile görüştüğünü anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ben de Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla birçok ülkenin dışişleri bakanıyla ve uluslararası örgütün temsilcileriyle görüştüm. Bugün de BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüşeceğim. Önümüzdeki hafta da temaslarımızı devam ettirerek artık Arakan problemini yani Rohingyalı kardeşlerimizin uzun süredir yaşadığı zulme kesin bir çözüm bulmak için çalışacağız. Çünkü daha önceki yıllarda da buna benzer saldırılar oldu ama en şiddetlisi bu süreçte oldu. Buna artık Arakan'da kökten bir çözüm bulmak için Türkiye olarak ne gerekiyorsa yapacağız."

İlgili resim

"Suriye'de bir an evvel siyasi çözüme geçilmeli"

Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkesin tesisi ya da çatışmaların durdurulması bakımından geçen seneye göre iyi bir noktada olduklarını, geçen yıl bu zamanlarda Suriye'de yoğun çatışmaların yaşandığını, sivillere, hastanelere, okullara rejim tarafından acımasızca saldırıların düzenlendiğini hatırlattı. 

Çavuşoğlu, siyasi çözümün DAEŞ'le mücadele kadar önemli olduğunu, biri yapılırken diğerinin ihmal edilmemesi gerektiğini ifade ederek "Siyasi bir çözüm olmazsa, Suriye teröristler ve radikal gruplar bakımında bulunmaz bir fırsat, ortam olarak devam edecektir. Bir an evvel siyasi çözüme geçmemiz lazım. Tüm bu konularda yoğun çaba sarf ediyoruz. Rusya ile ikili, İran ve Rusya ile üçlü çalışmalarımız var. Aynı şekilde koalisyon ülkeleri, müttefiklerimizle ve Avrupa ülkeleri ile yoğun çabalarımız devam ediyor. Bu süreci birlikte yürütmeye çalışıyoruz." dedi.

AA