Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Rus vatandaşlarına uyguladığı vize kısıtlamasını Moskova'nın eylemleriyle ilişkilendirmesinin mesnetsiz olduğunu söyledi.

 

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği
Moskova'nın ABD'den Rusya'daki diplomatik çalışanlarının sayısını 455'e indirmesini istemesinin ardından Washington'un söz konusu tuhaf adımı attığını anımsatan Zaharova, "Anladığımız kadarıyla ABD'nin aldığı kararın ana sebebi, çok iyi donatılmış ABD diplomatik temsilciliğinin karşılaştığı teknik zorluklar değil. Bu karar, temel olarak siyasi özellik taşıyor" dedi.

'ABD, UYDURDUĞU ZORLUKLARI İZAH ETME ÇABASI İÇİNDE'

ABD yönetiminin bu kararı Rusya'nın eylemleriyle ilişkilendirmesinin mesnetsiz olduğunu da kaydeden Zaharova, Washington'un uydurulan zorlukları izah etme çabası içinde olduğunu vurguladı.

 

ABD- Washington
'ABD'DEN ÖÇ ALMA NİYETİNDE DEĞİLİZ'

Öte yandan Zaharova, Rusya'nın ABD'nin vize kısıtlamasına simetrik yanıt vermeyeceğinin altını çizdi.

Zaharova, şu ifadeleri kullandı: "ABD vatandaşlarına hiçbir zaman öfkeyle yaklaşmayacağız ve onlar için Rusya vizesi alırken tahammül edilmez koşullar yaratmayacağız. Bu şekilde öç almanın hiç kimseye faydası olmaz. Bu, kesinlikle Rusya'nın yöntemi değil. Bu nedenle, Rusya'nın dış temsilcilikleri olağan rejimde çalışmaya devam edecek."