Guam Valisi Eddie Calvo, geçen hafta Kuzey Kore'nin kendilerine yönelik tehdidine dair yaptığı açıklamada, "Bazen bir zorba ancak burnuna bir yumrukla durdurulabilir" dedi.

 

Guam
Calvo, Guam'ı füzelerle vurmakla tehdit eden Kuzey Kore'ye karşı ‘güçlü bir duruş' sergileyen ABD Başkanı Donald Trump'a minnettar olduğunu söyledi.

"İlkokulda okul bahçesinde büyümüş herkes bir zorbayı anlar" diyen Calvo, "(Kuzey Kore lideri) Kim Jong-un, çok güçlü silahlara sahip bir zorba. Çok güçlü bir şekilde karşı konulması gereken bir zorba" ifadelerini kullandı.

'BİZİ EN AZ 3 KEZ TEHDİT ETTİ'

Öte yandan Calvo, Kuzey Kore'ye karşı tutumunda Trump'ın ‘haksızca' eleştirildiğini savundu.

Guam Valisi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 2013'ten beri Guam'ı en az 3 kez tehdit ettiğini hatırlattı.

Eski ABD başkanlarının da Pyongyang'ı sert sözlerle uyardığını belirten Calvo, Barack Obama'yı işaret ederek, "Cephaneliğimizle Kuzey Kore'yi yok edebilirdik" dedi:

"Bir başkan (Obama) bunu sakin ve rahat bir dille söyledi. Diğeri ise ateş ve dehşet diyerek ünlem işareti kullandı. Fakat aynı mesajı içeriyor."

Kuzey Kore askeri
'AĞABEYİNİ DÜNYANIN EN ZEHİRLİ SİNİR AJANIYLA ÖLDÜREN TEK BİR KİŞİ VAR'

Trump ile Kim Jong-un'un ‘birbirlerinden beter' olduğuna dair yorumları da reddeden Calvo, "Amcasını veya bir generali toplantıda uyuyakaldı diye uçaksavar silahıyla dumana çeviren tek bir kişi var, bu Kim Jong-un. Şimdiye kadar yaratılan en zehirli sinir ajanıyla ağabeyini öldüren tek bir kişi var, bu Kim Jong-un" diye konuştu.

Kuzey Kore geçen hafta, Guam'daki ABD üslerini hedef alacak ve Hwasong-12 balistik füzelerinin kullanılacağı bir saldırının üzerinde durduklarını açıklamıştı.

TRUMP'TAN CALVO'YA: ÇOK ÜNLÜ OLACAKSIN

Bu arada Trump Calvo'yu arayarak Amerika'nın Guam'a desteği konusunda güvence verdi.

Telefon görüşmesinde Guam halkının güvende olduğunu belirten Trump, kendisinin ‘yüzde 1000' arkalarında olduğunu söyledi.

Trump'ın Calvo'ya, "Hiçbir şey için endişelenme. Bana 8 yıl önce sahip olmalıydılar. Şunu söylemeliyim Eddie, çok ünlü olacaksın. Tüm dünyada Guam'ı ve seni konuşuyorlar" dediği duyuldu.

Trump şöyle devam etti: "Ve sizin turizminiz. Şunu söyleyebilirim, turizminiz hiç masrafınız olmadan on misli artacak, bu yüzden seni tebrik ediyorum."

Haberlerde Guam'ı seyrettiğini belirten Trump, adanın ‘çok güzel bir yere benzediğini' sözlerine ekledi.