Venezuela'da yeni seçilen Kurucu Meclisin yapacağı  toplantı öncesinde ulusal muhafızlara mensup bir grup asker, meclis tarafından  görevden alınması beklenen Başsavcı Luisa Ortega Diaz'ın ofisinin çevresini kuşattı.

Anayasanın yeniden yazılması için oluşturulan Kurucu Meclis'te  delegeler, Ortega'nın görevden alınması yönünde oy kullandı. Oylama sırasında  hükümet yanlısı delegeler arasından "Vatan haini" ve "Adalet geldi" sesleri  yükseldi.

Sayıları 30 kadar olan bir ulusal muhafız grubunun cumartesi Sabah  erken saatlerde başkent Caracas'da başsavcılık ofisine çıkan yolları trafiğe  kapatarak çevrede güvenlik tedbiri aldı.

Hükümet tedbirin neden alındığına dair bir açıklama yapmazken,  Başsavcı Ortega, Twitter'dan, ofisinin etrafındaki askerlerin fotoğraflarıyla  birlikte paylaştığı mesajda olayı "keyfi bir kuşatma" olarak niteledi.

Kurucu Meclis, anayasanın yeniden yazılması için, seçimlerin ardından  bugün ikinci kez toplandı.

GÖREVDEN ALINDI

Venezuela'da yeni seçilen Kurucu Meclis, Başsavcı Luisa  Ortega Diaz'ın görevden alınmasına oy birliğiyle karar verdi. 

Anayasanın yeniden yazılması için oluşturulan Kurucu Meclis'te  delegeler, Ortega'nın görevden alınması yönünde oy kullandı. Oylama sırasında  hükümet yanlısı delegeler arasından "Vatan haini" ve "Adalet geldi" sesleri  yükseldi.

Delegeler, Ortega'ya yaptırım talebinde bulunan Yüksek Mahkemenin  verdiği karara cevaben hareket ettiklerini belirtti.

545 delege ayrıca Ortega'nın yerine, halihazırda Haklar Ombudsmanlığı  görevini yürüten hükümet yanlısı Tarek William Saab'ın atanması için de oylama  yaptı.

Saab'a, geçen günlerde, ABD Başkanı Donald Trump yönetimince, ülkenin  baş insan hakları yetkilisi rolüyle protestocuları suistimallere karşı  koruyamadığı gerekçesiyle yaptırım uygulandığı biliniyor.

NE OLMUŞTU?

Bir dönem Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun müttefiki olan Diaz, nisan  ayında hükümete yakın Yüksek Mahkemenin, Ulusal Kongrenin yekilerine elinden alma  girişiminin ardından patlak veren siyasi krizde, hükümetin ülkenin anayasal  düzenini ortadan kaldırmaya çalıştığını savunarak hükümete karşıtlarının safında  yer almıştı.

Başsavcısı Luisa Ortega Diaz, Kurucu Meclis seçimlerine teknik destek  sağlayan şirket yetkilisinin sonuçlarla oynandığına dair iddialarının ardından  olayın soruşturulması için 2 savcı görevlendirdiğini açıklamıştı.

Kurucu Meclis, dün yaptığı ilk toplantıda eski Dışişleri Bakanı Delcy  Rodriguez'i meclis başkanlığına atamış, Rodriguez başkan olarak yaptığı ilk  konuşmada meclisin vakit geçmeden hükümet muhaliflerine karşı harekete geçeceği  mesajını vermişti.

Ülkede gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından  kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk nisan başında yaşanan siyasi krizin ardından  sokak protestolarına dönüşmüştü. Gösteriler sırasında güvenlik güçleriyle  protestocular arasında yaşanan çatışmalarda 120 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkeyi ekonomik ve siyasi krizden çıkaracak tek yolun, anayasanın  yeniden yazılması olduğunu savunan hükümet, Kurucu Meclisin toplanması için  seçimlere gitmişti.

Venezuela'da Askerler Başsavcılığın Etrafını Sardı! Başsavcı Görevden Alındı ile ilgili görsel sonucu