Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında biri tutuklu 7 kişi hakkına hazırlanan iddianamede, gizli tanıkların örgütteki himmet toplantılarına yönelik anlattıklarına yer verildi.

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında biri tutuklu 7 kişi hakkına hazırlanan iddianamede, gizli tanıkların örgütteki himmet toplantılarına yönelik anlattıklarına da yer verildi.

Cumhuriyet savcısının, tutuklu V.K. (60) ile tutuksuz A.A. (39), A.K. (60), A.A. (50), A.K. (44), H.C. (48) ve M.Y. (34) hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma", "nitelikli yağma", "silahlı terör örgütü adına faaliyette bulunmak suretiyle terör örgütüne üye olma" suçlarından 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırladığı ve Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, örgütün dini ve insani duyguları nasıl suistimal ettiğine dair tanık ifadeleri yer aldı.

Gizli tanık "Yıldız" ifadesinde, FETÖ'yle bağlantılı dershanenin öğretmenlerince her yıl nisan ayında fatura toplanarak kuruluşun az vergi ödemesinin sağlandığını anlattı.

Yıldız, kapatılan Kimse Yok Mu Derneğinin düzenlediği umre gezisine katıldığını, dönüşte de himmet toplantısına davet edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Toplantı geniş bir katılımla yapılmıştı. Afrika kökenli Türkiye'de eğitim gören bir öğrenci getirilmişti, bu öğrenci ailesinin Hristiyan olduğunu, kendisinin ise Müslümanlığı seçtiğini ancak bunu onlara anlatmakta yaşadığı zorluğu (Ramazan ayında Afrika'dayken ailesine neden yemek yemediğini anlatamaması gibi) aktardı. Bu şekilde toplantıda hazır bulunan kişilerin manevi duygularının sömürülmesiyle bir nevi bağış yapmaya zorlayıcı bir atmosfer içerisinde bulunmaları sağlandı."

"Afrikalı öğrenciler yoğun kullanılıyordu"

Büyük çaplı himmet toplantılarında Afrika kökenli öğrencilerin yoğun olarak kullanıldığını vurgulayan tanık, "İnsanların manevi duygularıyla oynanmak suretiyle himmet adı altında yaptığı katkıların yükseltilmesi veya himmet vermesi sağlanmaktadır." ifadesini kullandı.

Afrikalı öğrencileri daha fazla himmet için kullanmışlar

AA