Keşmir'de Hizbul Mücahidin örgütü lideri Syed Salahuddin, ABD’nin kendisini terör listesine almasını kınadı.

Keşmir'de Hizbul Mücahidin örgütünün lideri Syed Salahuddin, ABD’nin kendisini terör listesine almasını kınadı ve bunun Hindistan’ı memnun etmek için atılmış “sembolik bir adım” olduğunu söyledi.

Hizbul Mücahidin örgütünün 70 yaşındaki lideri Salahuddin, Pakistan'ın başkenti İslamabad’da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Salahuddin, ABD tarafından terör listesine alınsa da kendisini halen “özgürlük savaşçısı” olarak gördüğünü belirterek Cammu Keşmir’deki mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

Söz konusu kararın ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin tek taraflı bir adımı olduğuna dikkati çeken Salahuddin, “Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenmeyen bir kararın, Keşmirlilerin özgürlük mücadelesine bir etkisi olmayacaktır.” dedi.

Keşmir'de çatışma: 7 ölü
“Karar, Modi’ye verilmiş bir rüşvet niteliğindedir”

Salahuddin, kararın ironik ve haksız olduğuna işaret ederek “Karar, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye verilmiş bir rüşvet niteliğindedir. Asıl terörist kendisi olan Modi’ye, 2002’de Ahmadabad’da Müslümanlara yaptığı soykırımın ardından ABD vizesi bile verilmemeliydi.” diye konuştu.

Salahuddin, Trump’ın kendisini terörist ilan ederek ABD değerleri, anayasası ve tarihiyle dalga geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Trump’a hatırlatmak isterim ki ülkesinin ilk başkanı George Washington, Britanya’ya karşı silahlı direniş sergilemişti. Hint direnişçiler Subhas Çandra ve Bhagat Singh de Britanya’dan bağımsızlık kazanmak için aynı yolu benimsemişlerdi. Eğer bunlar terörist değilse Salahuddin ve diğer Keşmirli özgürlük savaşçıları nasıl terörist olarak nitelendirilebilir?”

ABD’nin kendisini terörist ilan etse de “Keşmir politikasında bir değişiklik olmadığını” ilan etmesini eleştiren Salahuddin, “Bu iki yüzlü bir yaklaşım. Keşmirliler arasında genel olarak ‘ABD’nin buradaki direniş konusunda hiçbir zaman ciddi ve samimi olmadığı‘ algısı hakim.” diye konuştu.

Salahuddin, Pakistan’ın ABD’nin kendisini terör listesine almasına tepki göstermesinin ve kararı “haksız” olarak nitelendirmesinin “hızlı ve yerinde” bir tepki olduğunu vurguladı.

“Özgürlük mücadelemize devam edeceğiz”

Gerçek ismi Syed Yusuf Şah olan Salahuddin, “Ben ve diğer tüm Keşmirli direnişçiler, yasal özgürlük savaşçılarıyız. Bu haksız ve mantıksız karara rağmen özgürlük mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Salahuddin ayrıca uluslararası toplum ve BM’nin Keşmir konusundaki sözlerini yerine getirme konusunda başarısız olduğunu söyledi.

“Küresel bir programımız yok.” diyen Salahuddin, "Tek hedefimiz Cammu Keşmir’in işgal güçlerine karşı bağımsızlığını kazanması. Ne fazlası ne eksiği.” ifadelerini kullandı.

“Keşmirliler Türk halkına ve hükümetine minnettar”

Türk halkına da Keşmir'in bağımsızlık mücadelesine gösterdikleri destekten dolayı teşekkür eden Hizbul Mücahidin lideri, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her zaman Keşmir ve Filistin halkının haklı mücadelesini desteklemiştir.” şeklinde konuştu.

Salahuddin, Türkiye’nin Keşmir sorununun çözümü için oynadığı rolden memnun olduğunu kaydederek “Keşmirliler, Türk halkına ve hükümetine şartsız desteklerinden dolayı minnettardır.” dedi.

Cammu Keşmir'deki direnişçi gruplar, 1989'dan bu yana bağımsız olmak ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.

AA