Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, AB'nin Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti tanımasının ardından ülkesinin, "Sovyetler Birliği ve Rusya İmparatorluğu ile son kez vedalaştığını" söyledi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, ikili görüşmenin ardından AB Konseyi binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Poroşenko, son 2 ayda Ukrayna'nın birçok başarıya imza attığını belirterek "Bu günler Ukrayna için tarihi günler. AB tarafından Ukrayna vatandaşlarına tanınan vize muafiyeti sonrasında, son kez Sovyetler Birliği ve Rusya İmparatorluğuna veda ettik." ifadesini kullandı.

"Başarılarınızı kanla ödediniz"

AB Konseyi Başkanı Tusk, Ukrayna halkını kaydettiği başarılardan dolayı tebrik ederek "En küçük başarı için bile çok çaba sarf ettiniz. Sadece çok çalışarak değil ama maalesef başarılarınızın karşılığını kanınızla ödediniz. Size hiçbir şey bedavaya verilmedi. Kazandığınız her şeyi hak ettiniz." açıklamasında bulundu.

Brexit süreci hakkında da konuşan Tusk, İngiltere'den bazı dostlarının Brexit kararının geri alınıp alınamayacağını sorduğunu belirtti. Tusk, "AB başarması imkansız görünen hayallerin üzerine inşa edildi. O yüzden kim bilir? Bana hayalperest diyebilirsiniz ama bu alanda tek değilim." dedi.

Vize serbestisi

Geçen ay Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun da katımıyla düzenlenen törende Ukrayna vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz seyahat etmelerini sağlayacak anlaşma imzalanmıştı. Ukrayna vatandaşları 11 Haziran'dan beri Schengen bölgesine vizesiz seyahat ediyor.

Poroşenko, "Bugün kesinlikle tarihi bir gündür. Bugün AB için de Ukrayna için de tarihi bir gündür." diye konuşmuştu.

ukrayna avrupa birliği serbest dolaşım ile ilgili görsel sonucu

AA