Birleşmiş Milletler, Ürdün hükümeti, Arap Birliği, Ürdün İhvanı ve Ezher Radikalizmle Mücadele Gözlemevi, Londra'daki Finsbury Park Camisi yakınında düzenlenen İslamofobik terör saldırısını kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM) İngiltere'nin başkenti Londra'daki Finsbury Park Camisi yakınında düzenlenen terör saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında AA'nın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Londra'da gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, taziyelerimizi ve acil şifa dileklerimizi iletiyoruz." dedi.

Saldırının nedeni ve diğer detayları incelemeyi sürdürdüklerini kaydeden Dujarric, "Bu saldırı, kutsal geleneklerini yerine getirmek için bir araya gelmiş belirli bir inanç grubuna yönelik kasıtlı bir saldırı gibi görünüyor. Bu kınanması gereken bir şiddet türü." diye konuştu.

Gazetecilerin "Peki bu bir terör saldırısı mı?" sorusuna Dujarric, "Bizim görüşümüze göre bir terör saldırısı. Belirli bir toplumu terörize etmeyi ve bu amaçla bu toplumun üyelerini öldürmeyi ya da yaralamayı hedefliyor." yanıtını verdi.

Londra'daki İslamofobik terör saldırısının faili açıklandı
Ürdün ve İslami teşkilatlardan kınama

Ürdün ile bazı Arap ve İslami teşkilatlar, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Finsbury Park Camisi yakınında araçla düzenlenen saldırıyı kınadı. 

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Muhammed el-Mumeni yaptığı açıklamada, Londra'daki saldırının, dünyada farklı dinlere mensup kişiler arasında nefret tohumları ekmeyi amaçlayan terör çetelerinin suç işleme davranışının ortaya çıktığı bir terör suçu olduğunu belirtti.

Ülkesinin terörün tüm şekillerine karşı olduğunu vurgulayan Mumeni, uluslararası camiayı radikalizmle ortak mücadele etmeye çağırdı.

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Partisi, saldırının, Batıdaki bazı basın yayın kuruluşları tarafından Müslümanlara karşı uygulanan ırkçı provokasyonun sonucu olduğunu savundu.

Yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı kınayan Arap Birliği de son dönemde bazı toplumlarda yaygınlaşan İslamofobi gibi dini radikalizm olgusuyla da mücadele etmek için uluslararası camianın birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Ezher Radikalizmle Mücadele Gözlemevi de açıklamasında, Londra saldırısını kınadı ve DEAŞ'ın işlediği suçların masum insanlar tarafından ödendiğini aktardı. Açıklamada, bu tür terör eylemlerinin dinin imajını zedelemeyi ve insanları korkutmayı amaçladığı ifade edildi.

Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınlarında bir kişi, teravih çıkışı aracını Müslümanların üzerine sürmüş, saldırıda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi yaralanmıştı.

AA