ABD Başkanı Trump, "O, sadece Alman birleşmesinin mimarı değil, aynı zamanda Avrupa'nın ve Transatlantik ilişkilerinin de savunucusuydu. Mirası yaşamaya devam edecek." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, bu sabah hayatını kaybeden Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Kohl için "O, sadece Alman birleşmesinin mimarı değil, aynı zamanda Avrupa'nın ve Transatlantik ilişkilerinin de savunucusuydu. Mirası yaşamaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray, Trump'ın Kohl için yayımladığı taziye mesajını sitesinde paylaştı.

Mesajında, "Alman halkına, eski Başbakan Helmut Kohl'ün ailesine ve sevenlerine Amerikan halkı adına en derin taziyelerimi sunuyorum." ifadelerine yer veren Trump, Kohl'ün Alman siyasi tarihindeki önemine vurgu yaptı.

Kohl'ün ABD'nin dostu ve müttefiki olduğuna dikkat çeken Trump, "O, sadece Alman birleşmesinin mimarı değil, aynı zamanda Avrupa'nın ve Transatlantik ilişkilerinin de savunucusuydu. Mirası yaşamaya devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da 1982-1998 yıllarında başbakanlık görevini yürüten Kohl, dün sabah Ludwigshafen'deki evinde yaşamını yitirmişti.

Almanya'nın Eski Başbakanı Kohl ile ilgili görsel sonucu

AA