ABD, Kore Yarımadası'na ikinci uçak gemisini gönderdi. Gönderilen USS Ronald Reagan'ın, bölgede bulunan USS Carl Vinson'la tatbikat düzenleyeceği kaydedildi.

Washington'un bu adımı, Kuzey Kore'nin başarılı geçtiğini ilan ettiği son füze denemesinin ardından geldi. ABD istihbaratı, söz konusu denemede füzenin ateşlendikten sonra atmosfere kontrollü bir şekilde geri döndüğünü kaydetti.

SALI GÜNÜ YOLA ÇIKTI

ABD ordusundan yapılan açıklamada, USS Ronald Reagan'ın bakım sürecinden sonra salı günü, bulunduğu Japonya'nın Yokosuka Üssü'nden Kore Yarımadası'na doğru yola çıktığı kaydedildi. Konu hakkında basına açıklamada bulunan Tümamiral Charles Williams, "Uzun bir bakım sürecinden çıkan USS Ronald Reagan'ın, gruba uygun bir şekilde entegre olmasını sağlamalıyız" dedi.

TATBİKATA KATILACAK

Kore Yarımadası'na geldiğinde bir dizi tatbikatta yer alacak olan uçak gemisinin odağında savaş uçaklarının sağlıklı bir şekilde havalanışı ve inişi bulunuyor. Ordu yetkilileri, uçak gemisinin gergin olan bölgede ne kadar kalacağına dair bilgi vermezken, USS Ronald Reagan'ın USS Carl Vinson'un yerini alması bekleniyor.

USS RONALD REAGAN UÇAK GEMİSİ

332 metre uzunluğunda olan USS Ronald Reagan uçak gemisi, 60 savaş uçağına ve 4.539 mürettebata sahip. Maliyeti 8.5 milyar dolar.

ABD uçak gemisi USS Carl Vinson