Uluslararası baskılara rağmen İsrail, işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te 24 yeni konut yapımını onayladığını duyurdu. Yeni konutların Doğu Kudüs'ü çevreleyen surların dibindeki tartışmalı Yahudi dini eğitim kurumu (yeşiva) Beyt Orot'un yanında yapılacağı belirtildi. Konutların inşasını aynı zamanda Doğu Kudüs'teki Shepherd Otel'in sahibi ünlü Amerikalı Yahudi işadamlarından Irving Moskowitz üstleniyor.

Konuyu geçtiğimiz yıl gündeme getiren İsrail hükümeti, ABD'nin sert tepkisini çekmiş ve bunun zaten çıkmazda olan Ortadoğu barış girişimlerini tamamen sabote edeceğini duyurmuştu. Radikal politikalarıyla dikkat çeken Başbakan Binyamin Netanyahu geçtiğimiz ay da Doğu Kudüs'te 700 yeni konut inşa edeceklerini açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama göreve geldiği bu yıl başında İsrail'in yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını hemen durdurması çağrısında bulunmuş, İsrail ise bu açıklamalara sert tepki göstermişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın İsrail yanlısı bazı çıkışları ABD yönetiminin de İsrail üzerindeki baskısını hafifletmişti.

Avrupa Birliği dönem başkanı ve Avrupa ülkeleri içinde İsrail'i eleştiren ülkelerin başında gelen İsveç ise yeni konut inşaatlarının yapıcı bir atmosferin oluşmasını engelleyeceğini belirtti. Netanyahu geçtiğimiz günlerde Batı Şeria'taki yerleşim birimi inşaatlarını geçici olarak durdurduğunu belirtmiş; ancak buna Doğu Kudüs'ü dahil etmemişti.

Üç din tarafından kutsal olarak görülen Kudüs aynı zamanda müstakbel Filistin devletinin de başkenti olarak değerlendiriliyor. Ancak Netanyahu hükümeti Kudüs'ün tek parça olarak İsrail'in sonsuza kadar başkenti olarak kalacağını ifade ediyor.

Kudüs'ün de içinde olduğu pek çok Arap toprağı 1967 Savaşı'nda İsrail tarafından işgal edilmişti. Filistinliler İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesini ve yerlerinden edilen milyonlarca Filistinlinin de tekrar topraklarına dönmesini istiyor.

(CİHAN)