İspanya'da iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi'nden (PSOE) Avrupa Parlamenteri olan Luis Yanez ve aynı partiden milletvekili olan eşi Carmen Hermosin'in Küba'ya alınmaması diplomatik krize yol açtı.

PSOE'den verilen bilgide, turist vizesiyle Küba'nın başkenti Havana'dan giriş yapmak isteyen Yanez ve eşinin, Kübalı yetkililer tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeden ülkeye alınmadığı ve Madrid'e geri dönmelerinin istendiği bildirildi.

Yanez, Küba'ya giremeyerek eşiyle birlikte Madrid'e dönerken, PSOE de Küba'nın bu tavrının ''anlaşılamaz'' olduğunu açıkladı.

Bu arada İspanya Dışişleri Bakanlığı, Yanez'in başına gelenleri ''haksız'' olarak niteledi ve açıklık getirmesi için Küba'nın Madrid Büyükelçisi Alejandro Gonzalez Galiano'yu yarın Bakanlığa çağırdı.

AB Dönem Başkanlığını devralan İspanya'da Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, gelecek 6 ay içinde AB ile Küba arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda çaba harcayacağını da söylemişti. Henüz AB Dönem Başkanlığı başlayalı 4 gün olan İspanya'nın hemen Küba ile kriz yaşamasının Zapatero'nun, bazı AB ülkelerinden tepki çeken Küba planını zora sokacağı yorumları yapılıyor.

AA