Başkent Pekin ve komşu şehir Tianjin'deki ilk ve orta dereceli okullar bugün bir günlüğüne tatil edildi.

Yetkililer, Çin'de 2003'teki SARS salgınından bu yana ilk kez eğitime ara verildiğini açıkladı. Tianjin şehrindeki havaalanı ve otobanlar da kardan dolayı kapatıldı.

Pekin'deki Başkent Uluslararası Havaalanı'nda ise çoğunluğu iç hatlar olmak üzere 491 uçuşun gecikmeli yapıldığı, 756 uçuşun da iptal edildiği, şu an sadece bir pistin hizmet verdiği kaydedildi. Pekin'deki Cumartesi gecesi başlayan ve Pazartesi sabaha kadar süren karın, 1951'den bu yana yağan en şiddetli kar olduğu belirtildi. Şehir meteoroloji yetkilileri, başkentteki hava sıcaklığının iki gün içinde 8 derece azalarak eksi 16'ya kadar düşeceğini ve bunun Pekin'de 1980'den beri görülen en düşük hava sıcaklığı olacağını söyledi.

Pekin'de bugün kar yağmaması ve havanın açık olması, trafiği rahatlatırken, yetkiler sürücüleri don olaylarına karşı uyardı. Pekin'de 300 bin kişi kar temizleme çalışmasına katıldı. Çekicilerin yollarda kalan belediye otobüslerini çektiği görüldü. Pekin'de kar kalınlığı dün akşam 30 santimetreyi buldu. Başkentte alarm seviyesi dün maviden sarıya yükseltilmişti.

Ülkenin kuzeyindeki birçok havaalanı ve otobanlar da yoğun kar yağışından olumsuz etkilendi. Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin kuzeyindeki 8 eyalette bulunan 15 otobanın yoğun kar yapışından dolayı kapandığını duyurdu.

Çin Başbakanı Wen Jiabao da, şiddetli kar yağışının görüldüğü yerlerde ulaşım, üretim ve piyasa düzeninin korunması talimatını verdi.

(CİHAN)