ABD'de bir uçağa yönelik saldırı girişiminin Yemen'deki bir El Kaide örgütünün üslenmesinin ardından Amerikan yönetiminin bu ülkede "teröre karşı yeni bir cephe açmayı düşünmediği" bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadeledeki en üst danışmanı John Brennan, ABD'nin Yemen'in başkentindeki elçiliğinin kapatıldığını belirterek, buradaki diplomatların ve diğer çalışanların hayatını "şansa bırakmayacaklarını" söyledi. Brennan, elçiliğin El Kaide'den gelen tehditler üzerine kapatıldığını belirtti. Sana'daki İngiltere Büyükelçiliği de aynı sebepten bugün kapatılmıştı.

Amerikan Fox TV kanalında "Fox News Sunday" adlı programda açıklamalarda bulunan John Brennan, Yemen yönetimi terör tehdidi ile daha iyi mücadele edene kadar Yemen'de sürekli olarak bir tehdit olacağını dile getirdi. Ancak Brennan, ABD yönetiminin Yemen'de "teröre karşı yeni bir cephe açmayacağını" ifade etti.

Yemen'de yüzlerce El Kaide üyesi olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Obama'nın danışmanı, Detroit'teki saldırı girişiminin ardından tehdidin yeni bir boyut kazandığını sözlerine ekledi.

YEMEN, İNGİLTERE VE ABD'NİN YARDIM KARARINDAN MEMNUN

Öte yandan ABD ve İngiltere yönetimleri, Yemen yönetimine terörle mücadelede destek olma kararı almışlardı. İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve ABD Başkanı Barack Obama, bugün yaptıkları açıklamada Yemen'de terörle mücadele eden özel bir polis birimini finansal olarak destekleme kararı aldıklarını bildirmişlerdi.

Yemenli bir yetkili de AFP'ye yaptığı açıklamada yardım kararından duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Geçmişte terörle mücadele birimimizin sayı ve ekipman açısından kısıtlı olduğunu söylemiştik. Sadece başkent bölgesinde merkezlerimiz var ve eyaletlere çok az operasyon düzenleyebiliyoruz. Bu birimin gücünü artırmamız ve modern silahlarla donatmamız ve kapasitelerini artırmamız gerek." dedi.

(CİHAN)