Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 6-7 Ocak tarihlerinde Ankara'ya resmi ziyarette bulunacak.

Filistin Yönetimi liderinin, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşeceği, barış sürecinin yeniden başlatılması ile ilgili karşılıklı değerlendirmelerde bulunacağı ifade edildi.

Abbas'ın Türkiye ziyareti kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşmesinin planlandığı kaydedildi.

Filistin Devlet Başkanı, Türkiye'den önce Mısır'da, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya gelecek.

Abbas ve Mübarek'in Pazartesi günü yapacakları toplantıda yine Filistin'deki son gelişmeleri ve barış süreci ile ilgili Mısır-Filistin koordinasyonunu ele alacakları öğrenildi.

Abbas ve beraberindeki heyetin yarın öğleden sonra Kahire'ye varmaları bekleniyor. Abbas Kahire'de Mübarek'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ve Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman ile görüşecek. Ebul Geyt ve Süleyman'ın da birkaç gün sonra Washington'a gitmesi bekleniyor.

Mübarek'in Abbas'a, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile geçen yılın son günlerinde Kahire'de yaptıkları toplantıyla ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'in önümüzdeki günlerde bölgeyi ziyareti öncesinde, Filistin sorununun çözümünde Arap ülkelerinin tutumuyla ilgili değerlendirme yapılması öngörülüyor.

Netanyahu'nun Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas'a, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması amacıyla bu ayın sonunda Mısır'ın Şarm El Şeyh beldesinde bir araya gelmeleri çağrısı yaptığı belirtilmişti.

Hükümet kaynaklarına atfen verilen bu haberler, İsrail ve Filistin taraflarınca resmen doğrulanmamış, Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, bütün bildiklerinin basında yer alan haberlerden ibaret olduğununu kaydederek, Netanyahu'nun çağrısı ile ilgili kendilerine resmi bir söylemde bulunulmadığını ifade etmişti.

Rudeyna, yine de Abbas'ın, İsrail'le barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde tüm inşaatların durdurulmasında ısrarlı olduğunu belirtmişti.
AA