Kanada Federal Parlamentosu çalışmaları ikinci kez askıya alındı. Başbakan Stephen Harper'ın kararıyla kapanan parlamento, 2 ay boyunca tatil yapacak. Normal tatiline 4 Aralıkta başlayan Kanada Federal Parlamentosu (House of Commons), Vancouver 21. Kış Olimpiyatları bitinceye kadar kapalı kalacak ve 3 Mart 2010'da Kanada Genel Valisi Michaelle Jean'ın Kraliçe II.Elizabeth adına yapacağı konuşma ile açılacak.

Başbakanlık basın sözcüsü Dimitri Soudas, Harper ile Genel Vali'nin bu konuda bir telefon konuşması yaptıklarını ve parlamentonun 2 ay boyunca tatil edildiğini açıkladı. Sözcü Soudas, Kanada Parlamentosu'nun 3 Mart'taki Genel Vali'nin konuşmasının ardından 4 Mart'taki bütçe görüşmeleri ile normal çalışma dönemine başlayacağını belirtti.

Kanada Anayasası'nın verdiği yetki ile Başbakan, Genel Vali'ye parlamentoyu askıya almayı teklif edebiliyor. Yürütmenin kararlarına genelde katılan Genel Vali, genellikle Başbakan'ın teklifini onaylıyor.

Parlamentonun çalışmaları, daha önce de, 4 Aralık 2008 tarihinde yine Başbakan Harper tarafından askıya alınmıştı.

Harper'ın son kararını ''despotluk'' olarak nitelendiren muhalefet partileri ise, yasama organının 2 ay tatil edilmesinin modern demokrasiye yakışmadığını, kararı kınadıklarını belirtti.

AA