Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye'nin İsrail-Suriye görüşmelerinde "İlla ki aracı olacağım" diye bir tutum içinde olmadığını belirterek, Türkiye'nin rolü aleyhine İsrail tarafından yapılan açıklamalara en iyi yanıtı yine İsrail kamuoyunun verdiğini bildirdi. Haftalık basın toplantısında iki ülke arasındaki aracılı görüşmeler ve bu görüşmelerde Türkiye'nin rolüne ilişkin İsrail tarafından gelen, özellikle Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine Özügergin, bu görüşmelerin neden kesintiye uğradığının herkes tarafından bilindiğini belirterek, İsrail'den bu konuda çelişkili açıklamalar gelmeye devam ettiğini bildirdi.

Sözcü Özügergin, "Bu sözünü ettiğiniz en son çıkışla ilgili olarak da en iyi cevabı İsrail kamuoyu kendisi verdi" diyerek, İsrail'in çıkarlarına zarar getirilmemesi çağrısında bulunulduğunu hatırlattı. Özügergin, "Biz illa ki aracı olacağız diye bir tutum içinde değiliz. Bu sonuçta bölgemizi ilgilendiren bir şey ve elimizden geleni yapacağımızı her zaman söylüyoruz" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, geçen günlerde, dışişleri bakanı olarak kaldığı sürece Suriye ile müzakerelerde Türkiye'nin arabuluculuğunun mümkün olamayacağını söylemişti.

Sözcü Özügergin, İsrailli yerleşimcilerle ilgili soruya karşılık olarak da, bu konunun çok kompleks olduğunu belirterek, İsrail'in geleceğe yönelik beklentileri çerçevesinde ve bölgenin yararına olacak şekilde artık bir karar vermesini beklediklerini kaydetti. İsrail'in bu konuda ABD ile temas halinde olduğunu hatırlatan Özügergin, ABD temsilcilerinin yakın zamanda bölgeye tur düzenlemesinin söz konusu olduğunu da söyledi.

İsrail İşçi Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Türkiye'ye geleceğine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine de Özügergin, Barak'ın yakın bir gelecekte gelmesinin söz konusu olduğunu doğrulayarak, ziyaretin ayrıntılarının kesin tarihi belli olduğunda paylaşılacağını bildirdi.

AA