ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları ağırlaştırmaya hazırlandığı bildirildi. Washington Post gazetesinin, adlarının gizli tutulmasını isteyen yetkililere dayanarak verdiği haberde, "ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'a nükleer programıyla ilgili bir yıllık süre vermesinden 10 ay sonra, Washington zor bir tercihle karşı karşıya" ifadesi kullanıldı.

Haberde, "Amerikan yönetimi, İran kamuoyunu kendi aleyhine çevirmekten kaçınmak için yaptırımları çok titizce hedeflemek, ama bir yandan da nükleer sorunla ilgili bir karara kapıyı açık bırakmak istiyor" denildi.

Olası hedefler arasında, İran rejiminin ideolojik ordusu Devrim Muhafızlarının bulunduğu belirtilen haberde, "Her türlü yaptırımın amacı, Tahran hükümetini atom bombası geliştirdiği ya da halkına yaptığı muamele için cezalandırmaktan ziyade, müzakere masasına geri dönmeye mecbur bırakmak" ifadesine yer verildi.

Haberde, Amerikalı yetkililerden birinin, "Hiçbir zaman bütün dünyanın ekonomilerini tecrit yoluna gitme fikrinden yana olmadık. İran halkının bu tecridi nasıl algılayacağı da çok önemli; yani sorumluluğu rejime mi, bize mi atacağını bilmek çok önemli. Bizim niyetimiz, rejimle müzakere kapısını açık tutmak" dediği kaydedildi.

Gazete, Amerikan yönetiminin, bütün bunlara rağmen hafta sonunda en az 8 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda muhaliflerin gösterilerinin sert biçimde bastırılmasının ardından İran'a karşı tonunu çok daha sertleştirdiğinin de altını çizdi.

AA