Türkiye-Suriye bölgesel işbirliği, dış politika ve ekonomiyle sınırlı olmaktan çıkıyor. AA muhabirine telefonla bilgi veren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhammed Adak, "Arap ülkelerine yönelik, komşu ülkeler turnuvası düzenlenmesi" konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Suriye ile ilk anlaşmanın, geçen haftaki Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YSDK) toplantısında imzalandığını belirten Adak, gençlik ve spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın komşu ülkeler arası turnuva fikrinin en kısa sürede hayata geçirilmesini istediğini kaydetti.

Suriye'nin, önemli Türk futbol takımlarından birine tesis ve spor okulu kurulmak üzere arazi verilmesine ilişkin çalışma yürüttüğünü kaydeden Adak, Suriye Başbakanı Naci Itri'nin konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapılması için talimat verdiğini söyledi.

Adak, Suriye Spor Bakanlığı ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, Türkiye'nin komşu ülkelerinin uluslararası düzeyde tanıtımına destek sağlayacağını ifade etti.

Bu çerçevede uluslararası şölen ve müsabakalarda Türkiye ve Suriye'nin birbirini davet edeceğini söyleyen Adak, "Bakanlık olarak, Türkiye'nin her türlü spor tecrübesini paylaşmasını sağlamaya çalışacağız" dedi.

Suriye'de spor faaliyetlerinin devlet eliyle yapıldığını hatırlatan Adak, sponsorluk sistemiyle ilgili tecrübenin de Suriye ile paylaşılacağını kaydetti.

Adak, imzalanan anlaşma çerçevesinde antrenör ve hakemlerin eğitilmesinin yanı sıra gençler ve spor takımları için karşılıklı olarak kamplar yapılacağını söyledi.

-SAĞLIK KONUSUNDA TAM İŞBİRLİĞİ-

Öte yandan AA muhabirinin çeşitli kurumlardan derlediği bilgilere göre, iki ülke sağlık bakanlıkları arasında önceki yıllarda imzalanan işbirliği anlaşmaları, yakın gelecekte somut meyvelerini vermeye başlayacak.

Yetkililer, Türkiye'de üretilecek grip ve pnömokok aşılarına Suriye'nin üretici veya alıcı olarak katılacağını bildirdi. Türkiye-Suriye ortak ilaç üretimini öngören protokol, imza altına alınırken, Suriye'deki sağlık sisteminin güçlendirilmesine ilişkin olarak Türkiye teknik ve tecrübe desteği sağlayacak. Bu çerçevede Türkiye, mevzuatın yeniden düzenlenmesi, hastanelerin işletimi, bulaşıcı hastalıklar, aile hekimliği, karşılıklı personel eğitimi ve teknik malzeme ihtiyacı gibi konular dahil olmak üzere Suriye'den gelecek talepleri karşılayacak.

-TRT-SURİYE TV İŞBİRLİĞİ İLE ORTAK YAPIMLAR-


Medya konusunda yürütülen işbirliğinin, Anadolu Ajansı ve Suriye resmi haber ajansı SANA arasında daha önce imzalanan işbirliği anlaşmasının ardından, TRT ile Suriye devlet televizyonu arasında da sağlanması planlanıyor.

Bu çerçevede iki kurum, birbirinden çeşitli programları metinleriyle birlikte talep edebilecek ve mutabakat sağlanan konularla ilgili ortak yapımlar hazırlayacak.

Kurumsal tecrübe paylaşımı ve personel mübadelesinin yanı sıra festival, yarışma ve kültürel programlar gibi etkinliklere karşılıklı olarak katılımlarda bulunulacak.

-OCAK AYINDA 12 REKTÖR SURİYE'YE GELİYOR-


Türkiye ile Suriye arasındaki önemli konular arasında bulunan üniversite diplomalarının denkliğinin sağlanmasına ilişkin süreç da hızlandı.
YSDK toplantısında imzalanan protokolün ardından Türkiye'den 12 üniversitenin rektörlerinin gelecek ay Suriye'ye gelmesi bekleniyor.
Rektörler, Suriyeli muhataplarıyla iki ülke üniversite müfredatlarını karşılaştıracak. Müfredat denkliğinin sağlanması halinde, gerekli şartları taşıyan üniversiteler Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınacak ve lisans düzeyinde öğrenci değişimine en kısa sürede başlanacak.

AA