Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amir Hüsnü Lütfi, Türkiye-Suriye ilişkilerini ''stratejik işbirliği'' olarak nitelendirerek, bu işbirliğinin petrol, doğalgaz, sulama ve ulaşım dahil birçok alanı kapsadığını söyledi. Suriye'nin, coğrafi konumu itibariyle Arap, Körfez ve Afrika ülkelerine açılan bir kapı olduğunu beirten Amir Hüsnü Lütfi, geçen hafta başkent Şam'da düzenlenen yüksek stratejik işbirliği konseyi toplantıları çerçevesinde imzalanan anlaşmalara ilişkin bilgi verdi.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA'nın haberine göre, resmi bir ziyaret sırasında konuşan Lütfi, Arap doğalgazının Suriye üzerinden Türkiye'ye aktarılması için gerekli olan boru hattının döşenmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Lütfi, Suriye'nin Dicle Nehri'nden alacağı suyu Haseke'ye taşıyarak tarımsal üretimin canlandırılmasının yanısıra yeni iş fırsatlarının oluşturulmasının da sağlanacağını kaydetti.

Asi Nehri üzerinde kurulması planlanan ortak baraja ilişkin anlaşmanın da imzalandığını hatırlatan Lütfi, ''(Bu projeyle birlikte) iki ülkenin yararına olan bölgesel kalkınmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Lütfi, iki ülke arasında 2007 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasına hizmet sektörünün de eklenmesiyle birlikte ticaret konusundaki işbirliğinin derinleşeceğini dile getirdi.

''(Ortadoğu) bölgesinde oluşturulan bölgesel işbirliğinin dünya ülkeleri tarafından yakından izlendiğini'' belirten Lütfi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ''Bölgenin kaderini ancak bölge halkları çizebilir'' sözünü hatırlattı.

Diğer taraftan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Suriye Halk Meclisi'nin toplantısında, ''Türkiye-Suriye ilişkilerinin yakın gelecekte Lübnan, Ürdün ve Irak'ı kapsayacak yapının çekirdeğini oluşturduğunu'' söyledi.

AA