Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Washington'a mesaj göndererek, "Rusya saldırı sistemini artıracaktır." dedi. Putin, START 1 yeni anlaşmanın hazırlığıyla ilgili çalışmaların olumlu şekilde geliştiğini de belirtti. Vladivostok (Rusya'nın Uzakdoğu bölgesindeki) kentinde gazetecilerle bir araya gelen Putin dış politikayla ilgili konulara da değindi. Rusya Başbakanı Amerika'nın füze kalkanı sistemi oluşturmasına karşılık Rusya'nın kendi silah sistemini artırması gerektiğini belirtti. Putin, "Bizim saldırı sistemimizi artırmamız lazım. Bu da, Rusya'dan farklı olarak füze kalkanı sistemini artıran ABD ile stratejik dengeyi koruyacaktır. Eğer biz dengeyi korumak istiyorsak o zaman bilgi alış verişini düzenlememiz lazım. Amerikalı ortaklarımız bize füze kalkanıyla ilgili tüm bilgiyi sunsunlar, biz de kendi saldırı silahımızla ilgili bilgiyi verelim." diye konuştu.

BİZ DEĞİL, ABD FÜZE KALKANI SİSTEMİNİ KURUYOR

Putin, ABD'nin füze kalkanı sistemini kurmaya devam ettiğini belirterek, "Biz değil, Amerikalı ortaklarımız kendi füze kalkanı sistemini kuruyor. Füze kalkanı ve saldırı silahları sistemi sorunları birbiriyle sıkı bağlı. Füze kalkanı ve saldırı silahı sistemleri oranında oluşan denge gücü hatta Soğuk savaş döneminde bile barışı koruyabilmişti. Eğer biz füze kalkanı sistemini artırmıyorsak, bu durumda bizde şöyle bir endişe ortaya çıkıyor: Saldırı sistemimize karşı kendi kalkan sistemini oluşturan bizim ortaklarımız kendilerini tam güvenlikte hissedebilir. Bu durumda ortaklarımız istediği her şeyi yapar, reel politikada ve ekonomide de hemen agresiflik ortaya çıkar. Denge bozulur." dedi.

Putin STAR 1 anlaşmasıyla ilgili ABD ile yapılan müzakere sürecini de olumlu değerlendirerek, "Tümüyle müzakere süreci olumlu gelişiyor." şeklinde konuştu.

(CİHAN)