Hint Okyanusunda 26 Aralık 2004'te meydana gelen 9,2 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunami felaketinde hayatını kaybeden yaklaşık 250 bin kişi için birçok Asya ülkesinde tören düzenlendi.

Felakette 168 bin kişinin öldüğü Endonezya'nın Açe eyaletinde çok sayıda kişi camileri doldurarak dua etti. Felakette yakınlarını kaybettiğini söyleyen 72 yaşındaki Siti Emine, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Aile üyelerimin hepsi tsunamide öldü. Çocuklarım, torunlarım, erkek ve kız kardeşlerim hepsi öldü ve ben yalnız kaldım" dedi.

Felakette ölenlerin yakınlarının toplandığı anıt haline getirilen alanı gösteren Emine, "Buralarda gömülmüş olabilirler ya da dalgalar onları sürüklemiş olabilir. Tsunami sırasında plajdaydık. Nerede gömüldüklerinden emin değilim, ama her gün buraya onlar için dua etmeye geliyorum" diye konuştu.

Endonezya'da Açe yakınlarındaki Ulee Lheu limanında da Devlet Başkanı Yardımcısı Boediono'nun katıldığı bir anma töreni düzenlendi.
Felakette 31 bin kişinin öldüğü Sri Lanka'da da 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı, radyo ve televizyonlar tsunaminin kıyıyı vurduğu yerel saatle 09.25'te yayınlarını durdurdu.

Hindistan ve Tayland'da da felaketin kurbanları törenlerle anıldı.

5 yıl önce bugün Sumatra adasının açıklarında meydana gelen 9,2 büyüklüğündeki deprem, milyarlarca ton suyun yer değiştirmesine ve Hint Okyanusu boyunca jet hızıyla ilerleyen 10 metre büyüklüğünde dev dalgaların oluşmasına yol açtı.

Tsunaminin etkisi ürkütücüydü. Dev dalgalar, Açe, Sri Lanka ve Hindistan'da bazı köyleri toptan haritadan siler, kasabaları yıkarken, Tayland'da 5 yıldızlı otelleri yerle bir etti ve Hindistan'dan Doğu Afrika ülkesi Somali kıyılarına kadar geniş bir bölgede yıkıma ve ölüme neden oldu.

AA