Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma, ebeveynlerin beşte birinin ayın sonunu getirmek için çocuklarının kumbarasındaki parayı boşalttığını ortaya koydu.

Daily Mail'de yer alan habere göre, araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 22 kadarı çocuklarının birikimine el koymak zorunda kaldıklarını söylediler. Bu gruptakilerin yüzde 44'ü nün200 ila 500 sterlin arasındaki bir parayı çocuklarından "ödünç aldıkları" belirlendi.

Her 10 ebeveynden dördü çocuklarının biriktirdiği parayı faturaları ödemede, yüzde 20'si ise parayı otomobillerinin beklenmedik arıza masrafı için kullandıklarını söylediler.

Araştırmada, ebeveynlerin yüzde 14'ünün çocukların birikimini tatil için, yüzde 12'sinin evin tamirat ihtiyaçlarını gidermek için, yüzde 8'inin de Noel alışverişi için harcadıkları belirlendi.

Ebeveynlerin üçte ikisi başka çare bulamadıkları zaman çocukların birikimine el koyduklarını belirtirken, yüzde 13'ü başka bir yerden acilen nasıl para bulacaklarını bilemediklerinden bu birikimi kullandıklarını söylediler.

Her 10 ebeveynden 8'i parayı borç olarak aldıklarını ve mutlaka geri ödediklerini bildirirken, ebeveynlerin yüzde 30'u çocukların birikimine el koydukları için suçluluk hissettiklerini, yüzde 27'si de mali durumları bu kadar kötü olduğu için üzgün olduklarını ifade ettiler.

Araştırma 3 bin ebeveyn arasında yapıldı.

AA