Suriye Başbakanı Muhammed Naci Itri, Türkiye ile Suriye arasında tarihi derine dayanan kardeşlik ilişkileri olduğunu belirterek, ''Torunlar ecdatlarının yaptığını yapıyor'' dedi.

Itri, mevcut ilişkileri geniş bir zemin üzerinde çeşitlendirmek istediklerini vurgulayarak, ''Siyasi iradeyle ortaya çıkan bu konsey ile yapıcı işler ortaya koyduk. Sanayi, tarım, turizm, enerji, enformasyon ve yatırım konusunda birçok anlaşma imzalandı'' diye konuştu.

Suriye Başbakanı Itri, Türk işadamlarının Suriye'de çeşitli sorunlar yaşadığına dair kendisine bilgi verildiğini ifade ederek, bu sorunların çözümü için ortak komisyonlar oluşturulabileceğini söyledi.

''İşadamlarının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini'' dile getiren Itri, ''Stratejik işbirliğinin uygulanması ve gerçek ortak işbirliğinin kurulması için işadamlarının desteğini bekliyoruz'' dedi. Türkiye ile Suriye arasında tarihi derine dayanan kardeşlik ilişkileri olduğuna dikkati çeken Muhammed Naci Itri, ''Torunlar ecdatlarının yaptığını yapıyor'' ifadesini kullandı.

Türkiye ve Suriye'nin birbirlerinin diğer ülkelere açılan kapıları olduğunun altını çizen Itri, ''Özel ve kamu sektörünü Suriye'deki kalkınma faaliyetlerinden yararlanmaya çağırıyorum. Petrol, gaz, elektrik üretimi, sulama, tarım, sanayi, altyapı, turizm ve gibi pekçok alanda projelerimiz, çalışmalarımız var'' diye konuştu.

Itri, Suriye'nin küresel ekonomik krizden etkilenmesine rağmen GSMH'nin yüzde 5.8 arttığını hatırlatarak, GSMH üzerinde özel sektörün etkisinin yüzde 65'lere ulaştığını kaydetti.

Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 6 bin sanayi tesisi kurduklarını ve bu tesislerden büyük kısmının çalışmaya başladığını anlatan Itri, ülkede yürüttükleri reformist çabanın karşılığını almaya başladıklarını sözlerine ekledi.

AA

Fotoğraflar: AA