Çin ile ilişkilerin iyileştirilmesi ABD ve Rusya'yı endişelendiriyor

Japonya'nın yeni Başbakanı Yukio Hatoyama'nın Çin'le askeri ve politik anlamda ilişkilerini artırması, ABD ve Rusya'nın bölgedeki politikasını kökten değiştirmesine sebep olması açısından farklı eleştirilere neden oldu.

Japonya'nın yeni Başbakanı Yukio Hatoyama'nın, Çin hükümetiyle yarım yüzyıldır süregelen seviyeli politikadan vazgeçip hem askeri hem de politik anlamda ilişkilerini artırması ve Asya'nın iki gücü arasındaki sıcak ilişkiler bölge için iyi bir gelişme olarak değerlendirilse de, küresel güçler ABD ve Rusya'nın bölgedeki politikasını kökten değiştirmesine sebep olması açısından farklı eleştirilere neden oldu. Başbakan Hatoyama'nın Okinava Adası'ndaki US Marine Corps Futenma Hava Üssü'nün taşınmasına karar

vermesi ve Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan beri Rusya ile aralarında bulunan işgal adalar sorununu çözme çalışmaları, bölgedeki dengelerin değiştiğinin en büyük işareti olarak görülüyor.

Geçen ay Çin Savunma Bakanı Liang Guanglie'nin Tokyo'ya ziyaretinde Çin ve Japonya, ortak deniz ve kurtarma çalışmaları dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir askeri işbirliği anlaşması imzalamıştı. Geçen ay içerisinde Japonya'nın yeni başbakanının partisi Demokrat Parti'nin 640 iş adamı ve politikacı ile Çin'e ziyareti iki ülke medyasında da geniş yer bulmuştu. Geçen hafta da Japon hükümeti bütçe görüşmelerinin sonunda Amerika Birleşik Devletleri ile 1.06 milyar dolar değerinde olan ve ortak yürütülmesi planlanan füze savunma sistemleri projesinin harcamalarını dondurma kararı aldı. ABD'nin Afganistan konusunda Japonya'dan istediği cevabı alamaması ve Japonya'nın Afganistan'a asker gönderme konusunu askıya alarak sadece Afganistan'ın inşası konusunda yardımda bulunacağını belirtmesi, yarım yüzyıldır süregelen Amerika-Japonya müttefikliğinin büyük yara aldığının göstergesi.

İHA