İsrail'in, kaçırılan askeri Gilad Şalit karşılığı serbest bırakılması öngörülen Filistinli tutuklularla ilgili olarak Hamas'a yanıtını Alman arabulucuya ilettiği bildirildi.

Sabah Gazze'ye giden Alman arabulucunun İsrail'in yanıtını bugün Hamas'a iletmesi bekleniyor.

İsrail kabinesinin "Yedili" olarak adlandırılan bakanlarının vardığı kararın tam ne olduğu resmen açıklanmamakla birlikte, İsrail'in, anlaşmada Hamas'ın listesindeki bazı Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına karşı olmadığı, ancak bu tutukluların Batı Şeria'ya dönmesine izin verilmeyeceği koşulunu yeniden ilettiği öne sürülüyor.

İsrail, bu kişilerin Gazze veya yurt dışına gönderilmesinde ısrarlı.

"Yedili" grubunun toplantılarında, bu tavrın bazı bakanlarca ve İç Güvenlik Servisi Şin Bet başkanınca da desteklendiği belirtildi. Bu tutukluların Batı Şeria'ya dönmelerine izin verilmesi durumunda, bu bölgede Hamas'ın terör altyapısını yeniden canlandırıp, silahlı çatışmaları, İsrail vatandaşlarına, yerleşimcilere ve Filistin Yönetimi'ne de saldırıları yeniden başlatabileceği endişesinin hakim olduğu ifade ediliyor.

-BARAK: "HÜKÜMET, NE PAHASINA OLURSA OLSUN ANLAŞMA TARAFTARI DEĞİL"-

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise Şalit'i geri getirmenin İsrail'in ilk önceliği olduğunu belirtmesine rağmen, hükümetin Hamas ile ne pahasına olursa olsun bir anlaşma yoluna gitme taraftarı olmadığını söyledi.

Barak, "Her mümkün ve uygun yolla Şalit'i geri getirmek istediklerini" de belirtti.

Hamas ise İsrail'in son yanıtının, tutuklu takası ile ilgili tüm süreci bir süre kilitleyebileceği görüşünde. Hamaslı bir kaynak, Ynet haber sitesine, "Son anda İsrail'in böyle bir manevrada bulunabileceğini önceden tahmin ettiklerini" ifade etti ve "Şimdi biz İsrail'in yanıtını almayı bekliyoruz ama söylediğimiz gibi, anlaşma için İsrail'in taleplerimizin tümünü kabul etmesi gerekir" diye konuştu.

Hamas, salıverilecek tutuklulardan bazılarının sürgününe karşı olduğunu tekrarladı. Hamas'ın siyasi liderlerinden İzzet El-Rişek, bir televizyon kuruluşuna yaptığı açıklamada, İsrailli asker Gilad Şalit'in, örgütün talepleri karşılanana dek serbest bırakılmayacağını yineledi.

El-Rişek, İsrail'in tutuklularla ilgili koşulunun aylardır anlaşmanın önünde bir engel olduğunu belirtti ve Hamas'ın böyle bir koşulu kabul etmediğini vurguladı. El-Rişek, bazı tutukluların Gazze Şeridi'ne gönderilmesinde mutabık kalındığını da kaydetti.

El-Rişek, Hamas'ın da İsrail'in yanıtını aldıktan sonra üzerinde değerlendirmelerde bulunacağını bildirdi.

-9 TUTUKLUDA UZLAŞMAZLIK İDDİASI-

Öte yandan Yedioth Ahranot gazetesi, teatiyle ilgili anlaşmanın 9 Filistinli tutukluda düğümlendiğini yazdı.

Gazeteye göre, bu isimler El Fetih'in Tanzim liderlerinden Mervan Barguti, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları liderlerinden Abdullah Barguti, Tulkarem'deki Hamas'ın askeri liderlerinden Abbas El-Sayid, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet, yine Hamas'ın askeri kanat liderlerinden İbrahim Hamid ve Yahya Sanvari.

Anlaşmazlık konusu isimlerin üçü ise kadın tutuklu. Ahlam Tamimi, İsrail kaynaklarına göre, Hamas'a katılan ilk Filistinli kadın olarak niteleniyor ve ölümlerle sonuçlanan bazı saldırılara yardımda bulunmaktan suçlu bulunmuş. Amne Muna da internette tanıdığı bir İsrailli genci, Ramallah'a gelmeye ikna edip öldürmekten cezaevinde. Diğer Filistinli kadın tutuklu ise Ceninli Kahira Sadi. O da Kudüs'te bir bombalama eylemine yardımcı olmaktan cezaevinde.

AA