KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, bugünkü görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, ocak ayındaki yoğunlaştırılmış görüşmelerde, özellikle 3 başlıkta daha fazla görüş birliği hedeflediklerini belirterek, 2010 yılının çözüm yılı olması umutlarını dile getirdiler.

Liderlerin ortak açıklamasını, Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki yılın son görüşmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) İyiniyet Misyonu Koordinatörü Yasser Sabra okudu.

Liderlerin ortak açıklamasında, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in davetini kabul eden iki liderin, 11, 12, 13 ve 18, 19, 20 Ocak tarihlerinde BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un konutunda görüşecekleri bildirildi.

Açıklamada, ocak ayındaki yoğunlaştırılmış görüşmelerde, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi ve Avrupa Birliği başlıklarında daha fazla görüş birliği hedeflenildiği kaydedildi.

Liderler, Kıbrıs Türkler ve Kıbrıs Rumları'nın yeni yıllarını kutladılar ve 2010 yılının çözüm yılı olması umutlarını dile getirdiler.

Sabra, ayrıca, liderlerin bir sonraki görüşmesinin 4 Ocak Pazartesi günü yapılacağını ve bu görüşmede Avrupa Birliği başlığının ele alınacağını belirterek, özel temsilciler Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun ise bu görüşmenin gündemini belirlemek amacıyla 28 Aralık Pazartesi günü biraraya geleceklerini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, görüşmenin sonunda yaptığı açıklamada, yoğunlaştırılmış görüşmelerde, özellikle 3 başlığın ele alınacağını, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi ve Avrupa Birliği ilişkileri konularında ilerleme ve daha fazla yakınlaşma hedeflediklerini ifade ederek, bu görüşmelerde ayrıca mülkiyet konusunun da konuşulacağını söylemişti.

AA

Fotoğraf: AA