İran, uranyum takası konusunda Batı'dan henüz resmi bir cevap alınmadığını bildirdi.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya konuşan Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, 400 kilogram uranyumun Kiş adasında eş zamanlı olarak değiş-tokuş yapılması önerilerinin hala masada olduğunu söyledi.

''Batı'nın takas konusundaki önerilerini ele almaya hazırız'' diyen Mutteki, kendi tekliflerinin iyi niyet göstergesi ve çıkmazdan kurtulmaya yönelik olduğunu ifade etti.

Önerilerinin kabul edilmesi için ısrarcı olmadıklarını yineleyen Mutteki, ''Batılı ülkelerden henüz resmi bir cevap almadık'' dedi.

Uranyum değiş-tokuşu konusunda prensipte anlaşan tarafların, kendi önerilerindeki ısrarını sürdürmelerinin sorunun çözümündeki en önemli engeli oluşturduğu belirtiliyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) hazırladığı, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen öneri, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor.

Batılı bazı ülkelere parası ödendiği halde uranyumun teslim edilmediğini gerekçe gösteren, bu konuda tam garanti isteyen Tahran yönetimi ise yüzde 3,5 oranında zenginleştirdiği uranyumu kendi topraklarının dışına çıkartmaya sıcak bakmıyor ve önerilerinin kabulünü istiyor.

İran, ihtiyacı oranında zenginleştirilmiş uranyumu temin için; ilgili ülkelerden doğrudan satın alma, kendi topraklarında eş zamanlı değiş-tokuş yapma ve son olarak da yerli üretimi öneriyor.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran'daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK'ye bildirmiş ve akabinde de taraflar arasında konuya ilişkin müzakerelerde bulunulmuştu.

AA