Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki nükleer paylaşım anlaşması resmen yürürlüğe girdi.

The National gazetesinin habere göre iki ülkenin temsilcilerinin katıldığı imza töreniyle BAE, nükleer enerji üretecek ilk Arap ülkesi olma yolunda önemli adım attı.

BAE'nin Washington büyükelçisi Yusuf El Otayba ve ABD silah kontrol ve uluslararası güvenlik alt sekreteri Ellen Tauscher'in katıldığı törenle iki yıl önce başlayan ve iki ABD'li başkan yönetimi gören süreçteki son engel de aşılmış oldu.

El Otayba, bu anlaşmanın ekonomik kalkınma amacıyla nükleer enerjiye ihtiyaç duyan ülkelerin barışçıl ve sivil nükleer enerji geliştirebilmeleri için gerek duyduğu yeni küresel standardı desteklediğini söyledi.

El Otayba, BAE nükleer enerji programının dizayn olarak barışçıl olduğunu ve uluslararası ajanslar ve ABD dahil diğer sorumlu hükümetlerle beraber geliştirildiğini vurguladı.

İLK REAKTÖR 2017'DE HAZIR

Artan nüfusla beraber enerjiye olan talebin de yükselmesiyle BAE'li liderlerin nükleer enerjiye döndüğü, Emirlikler'de bir dizi nükleer reaktör kurulacağı ve ilk reaktörün 2017'de hayata geçirilmesi planlandığı öğrenildi.

ABD'li yetkililer ayrıca kurulacak nükleer tesislerle on binlerce ABD vatandaşına iş imkanı sağlamayı hedefliyor.

ABD ile yapılan anlaşmanın benzeri daha önce Fransa, Japonya ve Güney Kore ile yapılmış, İngiltere ile de mutabakat anlaşması imzalanmıştı.

Kaynaklara göre ABD ile imzalanan işbirliği anlaşması 30 yıl geçerli olacak ve nükleer araştırma ve enerji üretimi için materyal, ekipman ve parça transferi yapılabilmesini sağlayacak.

Anlaşma, uluslararası müfettişlere Emirlikler'deki nükleer tesislere kısıtlamasız giriş ve teftiş hakkı verecek.

BAE hükümeti 'ülkenin niyetleri hakkında herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olmaması için' uranyumu zenginleştirebilecek ve plütonyumu tekrar işleyebilecek hassas nükleer kapasiteye sahip olmayacağını da açıkladı.

(CİHAN)