Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs'ün ebediyen Filistin'in başkenti olarak kalacağını söyledi.

Abbas, Nablus'ta "Arap kültürünün başkenti: Kudüs" adı altında düzenlenen festivalde yaptığı konuşmada, "Kudüs bizimdir ve daima bizim kalacaktır" dedi.

Festivale Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid El-Nahayan ile Filistin Yönetimi yetkilileri ve binlerce kişi katıldı.
Abbas, Nablus'ta, "Teresa Ana" kilisesini de ziyaret etti, ayrıca kentteki Rafidiya hastanesinin yoğun bakım ünitesinin açılış törenine katıldı.

-KUDÜS'TE POLİS FİLİSTİNLİLERİN TOPLANTISI DAĞITTI-

Öte yandan, Abbas'ın Nablus'ta konuştuğu saatlerde, Kudüs polisi Filistinliler tarafından yine etkinlikler çerçevesinde Eski Kent'in Şam Kapısında düzenlenen bir toplantıyı dağıttı ve 9 Filistinli'yi gözaltına aldı. Polisin toplantıya katılanlara dağılmaları için uyarıda bulunduğu, dağılmayanları gözaltına aldığı belirtiliyor.

Toplantının düzenleyicilerinden, Tutuklular Derneği Başkanı Nasır Kavs ile El Fetih hareketinin Kudüs Genel sekreteri Ömer Eşşabi'nin de gözaltına alınanlar arasında bulunduğu bildirildi.

Polisin ayrıca, yine Doğu Kudüs'te düzenlenen iki ayrı etkinliğe de izin vermediği ve katımcıları dağıttığı kaydedildi.

Arap Birliği ve UNESCO tarafından organize edilen ve desteklenen 2009 "Arap Kültürünün Başkenti: Kudüs" etkinlikleri, bu yılın Mart ayında başlatılmış ancak o sıralarda Kudüs'te düzenlenen festivallere ve diğer etkinliklere İsrail izin vermemişti.

AA