ABD, AIDS hastalığına yol açan HIV ile mücadele etmesi için Kenya'ya 2 milyar 700 milyon dolar yardım taahhüdünde bulundu.

ABD'nin Nairobi Büyükelçisi Michael Ranneberger, başkentte gazetecilere yaptığı açıklamada, Kenya'nın en fazla yardım alan ülke olduğunu belirterek, Nairobi ile varılan anlaşmanın amacının, HIV ile mücadele için hükümetin bütçeye doğrudan katkı sağlaması olduğunu söyledi.

Kenya Maliye Bakanı Uhuru Kenyatta da, AIDS ve HIV'in Kenya ekonomisine olumsuz etkisinin büyük olduğunu kaydederek, HIV/AIDS'in Afrika'daki büyümeye etkisini inceleyen bir araştırmaya göre, Kenya'nın hastalık nedeniyle yıllık büyüme kaybının yüzde 2 olduğunu ifade etti.

Kenyatta, yardım programının, HIV'in tetiklediği verem gibi hastalıklarla mücadele dahil, 550 binden fazla yetim ve korunmaya muhtaç çocuğun bakımı için kullanılacağını açıkladı.

Halen 1 milyondan fazla kişinin HIV/AIDS hastası olduğu Kenya'ya yapılan yardımın, ABD'nin tek bir hastalık için yaptığı en büyük dış yardım olduğu bildiriliyor.

ABD'nin vereceği para gelecek 5 yılda kullanılacak.

Dünyada geçen yıl AIDS ile bağlantı hastalıklardan 1,4 milyon kişinin öldüğü, bunun yüzde 72'sinin Sahraaltı Afrika ülkelerinde meydana geldiği belirtiliyor. Bölgede geçen yıl ise 1,9 milyon kişinin HIV'e yakalandığı kaydediliyor. Kenya'da AIDS ile bağlantılı ölümlerin ise 2002'den beri yüzde 29 düştüğü belirtildi.
AA