AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, durgunluğa girmiş olan Ortadoğu barış süreciyle ilgili görüşmeler yapmak üzere, bölgeye yakında bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Catherine Ashton, amaçlarından birinin, ABD, BM, AB ve Rusya'nın oluşturduğu ''Ortadoğu Dörtlüsü''nü canlandırmak olduğunu bildirdi.

Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nda milletvekillerine hitap eden Ashton, gezisinin yakında olacağını belirtirken, tarih veya başka bir ayrıntı vermedi. Ashton, barış sürecinin önemli aktörleriyle görüşmeler yapacağını, tıkanıklığın aşılması için ''AB'nin nasıl bir rol oynayabileceğini ilk elden görmek istediğini'' kaydetti.

Ashton, konuşmasında, ''Çözüm uluslararası hukuk ve daha önce varılan anlaşmalar çerçevesinde olmalıdır. Tüm sorunlar masaya getirilmelidir. Buna, Kudüs'ün gelecekte, ortak başkent statüsünde olması da dahildir'' dedi. AB'nin, ''Kudüs'ün İsrail ve Filistin'in ortak başkenti olması'' yönündeki yaklaşımı İsrail'i kızdırmıştı.

İsrail, Kudüs'ün bölünmez biçimde kendi başkenti olduğunu ileri sürerken, Filistinliler ise Doğu Kudüs'ün, kurulacak bağımsız devletlerinin başkenti olmasını istiyorlar.

AA