Yunanistan'ın Washington Büyükelçisi Vassilis Kaskarelis, "Türkiye'nin AB üyesi olduğunun ertesi günü, Ankara ile Atina arasındaki sorunların çok büyük bir kısmının, üzerinde tartışmaya bile gerek kalmadan çözüleceğini" söyledi.

Washington'da düzenlediği bir konferansın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kaskarelis, "Eğer Türkiye AB üyesi olursa, hemen ertesi gün, aramızdaki sorunların çok büyük bir kısmı üzerinde tartışmaya bile kalmadan çözülecektir. Örneğin Ege sorunlarını ele alalım. Türkiye AB üyesi olunca, sınırlar ortadan kalkacak, dolayısıyla sorun da kalmayacak" dedi.

AB içinde, genişlemeye dair bir yorgunluğun olduğunu ve mali krizin etkilerini üzerinde hisseden kamuoylarının aday ülkeleri bir yük gibi algıladığını savunan Kaskarelis, bu tutumun sadece Türkiye'ye değil, ne kadar nüfusa sahip olurlarsa olsunlar tüm ülkelere yönelik olduğu görüşünü dile getirdi.

Kaskarelis, kendisinin, Türkiye'nin AB üyeliğinin en güçlü destekçilerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Çünkü bunun sadece Türkiye ile Yunanistan'ın değil, Avrupa'nın da çıkarına olduğuna kuvvetle inanıyor, bu hedef yolunda sıkı çaba gösteriyoruz" dedi.

Kaskarelis, sözlerinin, Türkiye ya da bir başka ülkenin, AB'nin kural ve ilkelerini görmezden gelerek birliğe üye olmasını destekledikleri anlamına gelmediği uyarısında bulunarak, "Eğer bir yere katılmak istiyorsanız, kurallara uymak zorundasınız" dedi.

AA