İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''dost ve kardeş Azerbaycan ile ilişkilerin her alanda her geçen gün artmakta olduğunu'' söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Tahran'ı ziyaret etmekte olan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği konularında açıklamalarda bulundu.

İran-Azerbaycan ilişkilerini ''dostça ve kardeşçe'' diye niteleyen Ahmedinejad, tarihi ve derin ilişkileri olan iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artırılmasına yönelik olarak büyük adımlar atılmakta olduğunu bildirdi.

Azerbaycan ile işbirliğini artırmada bir sınır tanımadıklarını kaydeden Ahmedinejad, ''Azerbaycan'ın gelişmesi İran halkını mutlu ediyor'' diye konuştu.

İki ülke arasında işbirliği alanları ve potansiyelin çok olduğunu ifade eden Ahmedinejad, ''İran ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmesi, iki ülkenin ve bölgenin yararınadır'' dedi.

Ahmedinejad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulunda İran aleyhindeki karar tasarısında oylamaya katılmayan Azerbaycan'a teşekkür etti ve bunu kardeşliğin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov da, ülkesi ile İran arasında son yıllarda siyasi ve ekonomi alanında kayda değer gelişmeler sağlandığını söyledi.

Memmedyarov, İran ile her alandaki işbirliği ve ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini ifade etti.

UAEK'daki oylamayı hatırlatan Memmedyarov, uluslararası kuruluşlarda İran aleyhindeki olası kararlara oy vermeyeceklerini belirtti.

AA