ABD'nin Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen, ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni savaş stratejisi çerçevesinde Afganistan'a göndermeye hazırlandığı ek 30 bin askerin ilk bölümünün bu hafta içinde ülkeye geleceğini bildirdi. Kabil'de bulunan Mullen basına yaptığı açıklamada, North Carolina'daki deniz piyadeleri üssü Camp Lejeune'deki piyadelerin bu hafta geleceğini belirtti.

1500 deniz piyadesinin ülkenin güneyindeki Helmand vilayetine konuşlanması bekleniyor.

Mullen ayrıca, direnişin daha şiddetli, daha yaygın ve daha gelişmiş bir hale geldiğini ve Talibanın çok daha fazla etkili olduğunu belirterek, Amerikan askerleri açısından bu seferki görevin bir yıl öncesine göre çok daha zor olacağı uyarısında bulundu ve "Birliklerimize daha fazla savaşa ve daha fazla kayba hazır olmalarını söyledim" dedi.

Mullen, Pentagon'un El Kaide lideri Usame Bin Ladin ve örgütün "iki numaralı ismi" olarak bilinen Eyman El Zevahiri'yi öldürme veya ele geçirme amacı konusundaki bir soruya verdiği cevapta, "sadece Bin Ladin veya Zevahiri değil örgütün tamamının altedilmesi gerektiğini" söyledi.

AA